Dzisiaj Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a od tego roku także nowe święto państwowe: Dzień Nauki Polskiej.  Główne uroczystości odbywają się dzisiaj w Toruniu.

Święto państwowe odnoszące się do polskiej nauki zostało ustanowione na mocy ustawy z 9 stycznia 2020 r., przy czym nie jest to dzień wolny od pracy. Jako uzasadnienie dla ustanowienia tego święta wskazano chęć upamiętnienia dokonań polskich naukowców, ich dążeń do poznania prawdy, przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom oraz dostrzegając fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji.

O godz. 16:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu rozpoczęła się pierwsza Gala Nauki Polskiej, która jest centralnym punktem obchodów Dnia Nauki Polskiej. W trakcie uroczystości wręczone zostaną m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W przypadku nagród MNiSW są one podzielone na pięć kategorii: za całokształt dorobku, znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w zakresie działalności dydaktycznej, działalności wdrożeniowej i działalności organizacyjnej. Łącznie minister nauki nagrodzi 138 naukowców.

Po gali odbędzie się pokaz widowiska “Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” opowiadającego o losach matematyków ze szkoły lwowskiej.

Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce pracuje 81,5 tysięcy naukowców, zatrudnionych w 645 placówkach. W Polsce jest także około 1,2 mln studentów oraz 39 tys. doktorantów.

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: MNiSW