Przejdź do treści

Dzisiaj Dzień Nauki Polskiej

Dzień Nauki Polskiej

19 lutego to rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, a od tego roku także nowe święto państwowe: Dzień Nauki Polskiej.  Główne uroczystości odbywają się dzisiaj w Toruniu.

Święto państwowe na cześć polskiej nauki zostało ustanowione ustawą z 9 stycznia 2020 r., przy czym nie jest to dzień wolny od pracy. Jako uzasadnienie dla tego święta wskazano chęć upamiętnienia dokonań polskich naukowców, ich dążeń do poznania prawdy i przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom, a także fundamentalną rolę nauki w tworzeniu cywilizacji.

O godz. 16.00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu rozpoczęła się pierwsza Gala Nauki Polskiej, która jest centralnym punktem obchodów Dnia Nauki Polskiej. W trakcie uroczystości wręczone zostaną m.in. Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wyróżnione rozprawy doktorskie i habilitacyjne, a także Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Te ostatnie są podzielone na pięć kategorii: za całokształt dorobku oraz za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej i organizacyjnej. Łącznie minister nauki nagrodzi 138 naukowców.

Po gali odbędzie się pokaz widowiska „Opera matematyczna – Paradoksalny Rozkład Sfery” opowiadającego o losach matematyków ze szkoły lwowskiej.

Zgodnie ze statystykami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w Polsce pracuje 81,5 tysięcy naukowców zatrudnionych w 645 placówkach. W Polsce jest także około 1,2 mln studentów oraz 39 tys. doktorantów.

Więcej informacji:

 

Opracowanie: Krzysztof Czart

Źródło: MNiSW

Reklama