Przejdź do treści

Dzisiaj w nocy zmiana czasu na letni

Zegar astronomiczny na Ratuszu Staromiejskim we Wrocławiu

Przypominamy, iż dzisiaj w nocy nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, co oznacza, że przesuwamy zegarki o godzinę do przodu.

Zmiana czasu na zimowy/letni to temat kontrowersyjny, są zwolennicy takiego postępowania, jak i wielu przeciwników. Niedawno Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu od roku 2021. Stanowisko parlamentu będzie następnie negocjowane z ministrami w celu ustalenia ostatecznej formy przepisów. Również w Polsce w ostatnich latach były podobne próby w parlamencie, ale jak dotąd nie przyjęły formy obowiązujących przepisów.

Jak na razie zmiana czasu obowiązuje i w nocy z soboty na niedzielę (z 30 na 31 marca) obowiązujący czas urzędowy w Polsce zmieni się z czasu środkowoeuropejskiego (czas zimowy) na wschodnioeuropejski (czas letni). Formalnie o godzinie 2.00 wskazania zegarów zostaną przestawione na godzinę 3.00. Wiele urządzeń elektronicznych pokazujących czas (np. smartfony, komputery) samodzielnie dostosuje się do tej zmiany i nie trzeba ich nawet przestawiać ręcznie.

Zmiany czasu są przeprowadzane w Polsce co roku od 1977 roku. Wcześniej były także okresy, w których zmiany następowały, przeplatane latami bez takich zmian. Po raz pierwszy w Polsce zmianę czasu zastosowano w 1919 roku, a na świecie w 1916 roku.

Powodem wprowadzenia zmiany czasu urzędowego na letni/zimowy dawno temu było efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i oszczędności w zużywaniu energii elektrycznej. Część osób wskazuje, iż przy obecnym sposobie życia i rozwoju techniki argumenty te straciły sens.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Zegar astronomiczny na Ratuszu Staromiejskim we Wrocławiu. Źródło: Jacek Halicki / Wikipedia.

 

Reklama