Przejdź do treści

Dzisiaj w nocy zmieniamy czas z zimowego na letni

Zegar wieżowy z astronomicznątarczą (Padwa we Włoszech)

W nocy z 27 na 28 marca w Polsce nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej. Zegarki przesuwamy o godzinę do przodu.

Dokładny moment przestawienia wskazań zegarów to godzina 2.00 w niedzielę 28 marca. Wtedy urzędowa godzina zmienia się od razu na 3.00. Tym samym, czasem urzędowym w naszym kraju będzie czas wschodnioeuropejski (UTC+2:00), natomiast w porze zimowej był to czas środkowoeuropejski (UTC+1:00).

Wiele współczesnych urządzeń samodzielnie przestawia wskazania czasu, na przykład komputery czy smartfony, a te, które takiej funkcji nie posiadają, trzeba przestawić "ręcznie".

Zmiany czasu w Polsce są przeprowadzane regularnie od 1977 roku. Wcześniej też występowały, ale były przeplatane okresami bez przechodzenia na czas letni/zimowy. Pierwsza zmiana czasu w naszym kraju nastąpiła w 1919 roku, a na świecie 1916 roku.

Obecnie trwa dyskusja nad dalszym sensem takiej praktyki. Parlament Europejski zaproponował, aby do końca 2021 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały, czy wybierają na stałe czas letni, czy zimowy. W Polsce zmiany czasu reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z 2016 roku, które jak na razie przedłużyło ich przeprowadzanie do 2021 roku.

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Zegar wieżowy z astronomiczną tarczą w Padwie we Włoszech. Źródło: marcorubino / Yayimages.

 

Reklama