Przejdź do treści

Dzisiaj w nocy zmienimy czas na letni

Symboliczna tarcza zegara z mapą Ziemi

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. Zegarki przesuwamy o godzinę do przodu.

W Polsce i w wielu innych krajach Unii Europejskiej czeka nas tradycyjna zmiana czasu z zimowego na letni. W niedzielę 29 marca o godzinie 2:00 nastąpi przesunięcie zegarków od razu na godzinę 3:00. W ten sposób czasem urzędowym stanie się czas wschodnioeuropejski (UTC+2:00), zamiast czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1:00).

Zegarki w komputerach, smartfonach i wielu innych urządzeniach zwykle same uwzględniają zmianę czasu i automatycznie się przestawią.

Przypomnijmy, że zmiany czasu w naszych kraju są stosowane od 1919 roku, a na świecie od 1916 roku. W sposób regularny w Polsce zmiana czasu na letni/zimowy jest realizowana od 1977 roku.

Ostatnio jest wiele głosów nawołujących do zaprzestania tej procedury, argumentujących, że obecnie nie daje ona już korzyści w kontekście na przykład zużycia energii elektrycznej. Parlament Europejski przyjął przepisy, aby do końca 2021 roku kraje członkowskie Unii Europejskiej zdecydowały, czy wybierają na stałe czas letni, czy zimowy, ale sprawa na razie utknęła, gdyż części krajów nie podoba się ten pomysł.

Przy okazji warto dowiedzieć się więcej czym jest czas, a także poznać zegary słoneczne, które wskazują czas na podstawie zmiany pozycji Słońca na niebie. Opowiadają o tym odcinek „Astronarium oraz odcinek „Urania TV.

Odcinek „Urania TV” pt. „Słoneczniki, czyli zegary słoneczne”

Odcinek „Astronarium” pt. „Czas”

 

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Na zdjęciu:

Symboliczna tarcza zegara z mapą Ziemi. Źródło: PIRO4D z Pixabay.

 

Reklama