Przejdź do treści

Dzisiaj zaćmienie i pełnia Truskawkowego Księżyca

Częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca 5.06.2020 r.

Dzisiaj wieczorem będzie można zobaczyć częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca. Mamy też pełnię, określaną w mediach jako „Truskawkowy Księżyc”. Jakby tego było mało, mamy dodatkowo tzw. Superksiężyc albo superpełnię.

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne w Afryce, wschodniej Europie, Azji i Australii. W Polsce nastąpi przy wschodzie Księżyca. Początek zjawiska nastąpi o godzinie 19:46 (według czasu obowiązującego w Polsce), natomiast Księżyc wzejdzie dopiero o 20:54. Maksymalna faza zaćmienia nastąpi o 21:25, a zakończy się ono o 23:03. Faza maksymalna ma wynieść 0,57.

Będzie to zaćmienie półcieniowe. Jasność Srebrnego Globu osłabnie, ale zjawisko nie jest tak spektakularne jak zaćmienie całkowite, kiedy to Księżyc zmienia barwę na czerwoną. Co więcej, niska wysokość nad horyzontem utrudni obserwacje.

Image

Widoczność częściowego półcieniowego zaćmienie Księżyca w dniu 5.06.2020 roku. Źródło: Almanach astronomiczny na rok 2020 oraz F. Espenak / NASA GFSC.

 

Pełnia i Superksiężyc

Zaćmienie półcieniowe występuje wtedy, gdy Księżyc znajdzie się nie w cieniu Ziemi, ale w tzw. półcieniu. Gdybyśmy stali na Księżycu i patrzyli na Słońce, to widoczna byłaby część Słońca, natomiast gdy Księżyc jest w cieniu Ziemi, wtedy patrząc z Księżyca, Słońce jest całkowicie zasłonięte.

W tym dniu mamy też pełnię Księżyca, która nastąpi o godzinie 21:12. Jest to jedna z tzw. superpełni albo Superksiężyców, czyli sytuacji, gdy pełnia zbiega się z najbliższą odległością satelity względem Ziemi. W trakcie superpełni Księżyc jest nieco większy i jaśniejszy niż zwykle. Tym razem Księżyc przeszedł przez perygeum swojej orbity 3 czerwca.

Truskawkowy Księżyc

W polskich mediach panuje aktualnie moda na określanie poszczególnych pełni nazwami ze Stanów Zjednoczonych, z kultury Indian. Obecna pełnia to tzw. Truskawkowy Księżyc. Inne znane określenia to Różany Księżyc albo Gorący Księżyc. Nie ma to związku z kolorem Księżyca, a odnosi się do tego, że w tym okresie zbiera się truskawki. Nazwę Truskawkowy Księżyc stosowały plemiona Algonkinów.

Jeśli ciekawi Was, jak nazywane są pełnie Księżyca w innych miesiącach, zobaczcie tabelkę w naszym artykule sprzed dwóch lat.

Dokładne informacje o dzisiejszym częściowym półcieniowym zaćmieniu Księżyca, a także wielu innych ciekawych zjawiskach astronomicznych w całym roku 2020, znajdziecie w „Almanachu astronomicznym na rok 2020”, dostępnym za darmo w naszym portalu oraz w Google Play.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

 

Ilustracja u góry: Przebieg częściowego półcieniowego zaćmienia Księżyca w dniu 5.06.2020 roku. Źródło: Almanach astronomiczny na rok 2020 oraz F. Espenak / NASA GFSC.

Reklama