Przejdź do treści

Polecamy na prezent

Eksperyment z AGH na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polski eksperyment na ISS

W ramach misji "Ignis" polski astronauta, Sławosz Uznański przeprowadzi szereg eksperymentów stworzonych przez polskich naukowców i opracowanych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną. Wśród nich znajdzie się eksperyment MXene in LEO stworzony w Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

Misja „Ignis”, czyli „ogień” – to oficjalna nazwa pierwszej polskiej misji technologiczno-naukowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Polska misja będzie częścią misji Ax-4, w której udział weźmie dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA. Misja jest realizowana we współpracy z ESA i finansowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Podczas misji, dr Uznański przeprowadzi kilkanaście eksperymentów technologicznych i naukowych opracowanych przez polskie instytucje i firmy.

MXene in LEO – eksperyment z AGH

Wśród polskich eksperymentów znajdzie się eksperyment MXene in LEO (MXene Material and Wearable Device Experiments in Low-Earth Orbit Space Habitat), opracowany w Centrum Technologii Kosmicznych AGH przez ekipę badawczą w składzie: prof. Tadeusz Uhl (dyrektor CTK AGH), dr inż. Shreyas Srivatsa (koordynator eksperymentu), dr Agata Kołodziejczyk, dr inż. Krzysztof Grabowski, mgr inż. Dagmara Stasiowska i mgr inż. Wojciech Guziewicz.

Eksperyment skupia się na badaniu MXenów – nowoczesnych nanomateriałów o wielu potencjalnych zastosowaniach w trakcie misji kosmicznych. Projekt polega na przetestowaniu ich stabilności na niskiej orbicie okołoziemskiej. Dodatkowo, grupa badawcza zdecydowała się połączyć je razem z celulozą bakteryjną – biomateriałem, który przez swoją łatwość produkcji może zostać zastosowany w przypadku misji kosmicznych, a także stać się alternatywą dla materiałów ropopochodnych. Przy pomocy tych dwóch nowoczesnych materiałów stworzone zostaną opaski pozwalające na monitorowanie pulsu astronautów. Będą one jednym z pierwszych kroków do opracowania czujników monitorujących parametry życiowe podczas misji.

Eksperyment poszerzy wiedzę na temat możliwości wykorzystania czujników opartych na nanomateriałach typu MXene w przestrzeni kosmicznej. Będzie on stanowił demonstrację możliwości technologicznych urządzeń tego typu. Wyniki umożliwią efektywniejsze monitorowanie parametrów życiowych astronautów w trakcie misji kosmicznych, z możliwością przyszłego wykorzystania urządzeń tego typu w telemedycynie na Ziemi.

Źródło: AGH

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Reklama