Przejdź do treści

Ekstremalnie wyjątkowa koniunkcja Wenus z Jowiszem!

W nocy z 27/28.08 czekać nas będzie bardzo wyjątkowa koniunkcja dwóch ciał niebieskich, tym razem Wenus z Jowiszem.

Koniunkcja ta będzie wyjątkowa, ponieważ odległość, jaka będzie wówczas dzielić obywa ciała niebieskie wyniesie zaledwie 0,04 stopnia! Niestety sam moment maksymalnego zbliżenia do siebie Wenus i Jowisza nastąpi dopiero, gdy obydwa ciała niebieskie będę już dość głęboko schowane pod horyzontem. Maksymalne zbliżenie nastąpi o godzinie 00:28.

Dlatego też zachęcamy wszystkich miłośników koniunkcji, aby spróbowali dostrzec obydwa ciała niebieskie mniej więcej w okolicy godziny 19:00, tuż przy zachodzie naszej Dziennej gwiazdy. Jasność Wenus tego dnia będzie wynosić -3,67 mag, natomiast jasność planety z księżycami galileuszowymi -1,49 mag.

Tak jasne ciała w niedalekiej odległości od siebie niektórym z Was mogą kojarzyć się tego sobotniego wieczoru z jedną jasno świecącą gwiazdą, lecz w rzeczywistości będą to dwa osobno jasno świecące obiekty. Jest to z pewnością jedna z wyjątkowych koniunkcji tego roku. Dlaczego koniunkcja ta będzie należeć do ekstremalnych? Ponieważ najlepsza widoczność obydwu ciał będzie mocno ograniczona, gdyż Wenus i Jowisza będzie można dostrzec dopiero tuż przy zachodzie Słońca.

Posiadaczy teleskopów z tzw. napędem "Go-To", zachęcamy, by spróbowali zapolować na obydwa ciała niebieskie czy też wykonali zdjęcie. W okolicy godziny 19:30 obydwa ciała niebieskie będą znajdowały się na wysokości około 6 stopni, świecąc bardzo jasno nad zachodnim horyzontem. Będzie to z pewnością jeden z najlepszych momentów, aby dokładnie przyjrzeć się temu kosmicznemu i przeuroczemu spektaklowi.

Wszystkim miłośnikom spoglądających w rozgwieżdżone nocne niebo, życzymy udanych obserwacji!

Więcej informacji:

Autor: Adam Tużnik

Na ilustracji:
Koniunkcja Wenus z Jowiszem. Źródło: stellarium.org

Reklama