Od marca dostępna jest możliwość zamawiania elektronicznej prenumeraty czasopisma „Urania – Postępy Astronomii”. Szczegóły redakcja przedstawiła w numerze 1/2025, który ukazał się kilka dni temu.
Od ponad stu lat „Urania” towarzyszy astronomom i miłośnikom astronomii w Polsce. Czasopismo podlegało ciągłej ewolucji w poszukiwaniu coraz lepszego formatu, jakości druku, papieru i oprawy graficznej. Nieodwracalnie jednak przyszłość to rzeczywistość cyfrowa. Z radością otwieramy możliwość prenumeraty elektronicznej, licząc, że rozszerzy to grono naszych czytelników w kolejnym stuleciu – wskazuje dr hab. Maciej Mikołajewski, redaktor naczelny „Uranii”
Warto wskazać, że możliwość zakupu cyfrowej wersji „Uranii” jest dostępna już od kilku lat w systemie Google Play, gdzie zakupiony numer przypisuje się do konta Google nabywcy i można go potem czytać na różnych urządzeniach. Jednak w systemie Google Play nie ma możliwości wykupywania prenumerat. Dlatego redakcja zdecydowała się na kolejny krok i od teraz cyfrowe prenumeraty można zamawiać w sklepie internetowym Uranii.
Obsługa elektronicznej prenumeraty będzie odbywała się początkowo w sposób e-mailowy, a później redakcja planuje uruchomić dedykowaną stronę internetową do pobierania elektronicznych egzemplarzy czasopisma. Zakupione cyfrowe wydania Uranii będą plikami PDF o treści takiej samej, jak wydania papierowe.
Pliki będą oznaczone indywidualnie w sposób umożliwiający identyfikację nabywcy. Redakcja apeluje, aby do sprawy podchodzić ze zrozumieniem i nie rozpowszechniać plików w sposób niezgodny z prawem. Dodaje też, że po kilku latach od ukazania się numeru, wszystkie wydania są umieszczane w Cyfrowym Archiwum Uranii, które jest dostępne bezpłatnie. Obecnie w takiej bezpłatnej formie są dostępne wydania z lat 1922-2023.
Wydawcami dwumiesięcznika „Urania – Postępy Astronomii” są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne (PTA) oraz Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA). „Urania” to jeden z trzech najstarszych na świecie tytułów popularnonaukowych poświęconych astronomii i badaniom kosmosu.
Więcej informacji:
- Prenumerata Uranii (elektroniczna i papierowa)
- Elektroniczna Urania w Google Play (pojedyncze egzemplarze, bez prenumeraty)
- Polskie Towarzystwo Astronomiczne
- Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii
Źródło: PTA / Urania
(jest to treść komunikatu prasowego Polskiego Towarzystwa Astronomicznego)