Przejdź do treści

ESA opublikuje pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter

Solar Orbiter

Pierwsze zdjęcia wykonane przez Solar Orbiter, najnowszą misję ESA prowadzącą obserwacje Słońca, zostaną opublikowane 16 lipca 2020 roku. ESA zaprasza przedstawicieli mediów do udziału w konferencji prasowej online o godzinie 14:00 i rozmowy z naukowcami zaangażowanymi w misję.

Wystrzelony 10 lutego Solar Orbiter zakończył fazę początkową misji w połowie czerwca i wykonał swoje pierwsze bliskie podejście do Słońca. Wkrótce po tym wydarzeniu europejskie i amerykańskie zespoły naukowe po raz pierwszy mogły przetestować wszystkie z dziesięciu instrumentów misji.

Powyżej oczekiwań

Mimo utrudnień w początkowej fazie misji, spowodowanych pandemią COVID-19, pierwsza seria zdjęć okazała się wielkim sukcesem.

 Pierwsze zdjęcia przewyższają nasze oczekiwania stwierdził Daniel Müller, naukowiec projektu ESA Solar Orbiter. Widzimy już zwiastuny bardzo interesujących zjawisk, których wcześniej nie mogliśmy szczegółowo obserwować. Dziesięć instrumentów na pokładzie misji Solar Orbiter działa znakomicie, a efekty ich pracy zapewniają kompleksowy obraz Słońca i wiatru słonecznego. To daje nam pewność, że Solar Orbiter pomoże nam odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące Słońca, które dotychczas pozostawały otwarte dodał Müller.

Nigdy nie wykonano zdjęć z mniejszej odległości

Dotychczas nie wykonano zdjęć Słońca z tak bliskiej odległości. Podczas swojego pierwszego peryhelium (będącego najbliższym Słońca punktem na eliptycznej orbicie statku) Solar Orbiter zbliżył się do gwiazdy na odległość 77 milionów kilometrów to około połowy odległości między Słońcem a Ziemią. Docelowo statek kosmiczny zbliży się do Słońca jeszcze bardziej. Obecnie jest on w fazie rejsu i stopniowo dostosowuje swoją orbitę, krążąc wokół Słońca. Po wejściu w fazę zwaną naukową, która rozpocznie się pod koniec 2021 roku, statek kosmiczny zbliży się na odległość niemal 42 milionów kilometrów od powierzchni Słońca, a to bliżej niż dystans dzielący Słońce od planety Merkury. Operatorzy statku kosmicznego będą stopniowo przesuwać orbitę misji Solar Orbiter, aby umożliwić sondzie uzyskanie pierwszego prawidłowego widoku biegunów Słońca.

Międzynarodowa misja

Solar Orbiter to misja kosmiczna będąca efektem międzynarodowej współpracy ESA i NASA. Swój wkład naukowy wniosło do niej dwanaście państw członkowskich ESA (Austria, Belgia, Czechy, Francja, Niemcy, Włochy, Norwegia, Polska, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania), a także NASA. Dania, Finlandia, Irlandia, Luksemburg, Holandia i Portugalia przyczyniły się do budowy statku kosmicznego, ale bez wkładu naukowego.

Polska, reprezentowana przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN), zapewniła drugi co do wielkości wkład w rozwój spektrometru / teleskopu rentgenowskiego (STIX), który dostarcza informacji ilościowych na temat czasu, lokalizacji, intensywności oraz widma przyspieszonych elektronów, a także plazmy termicznej o wysokiej temperaturze związanej z rozbłyskami słonecznymi.

Agenda wydarzenia

Briefing prasowy można obejrzeć online na stronie ESA 16 lipca (czwartek) o godzinie 14:00.

W wydarzeniu udział wezmą:

Daniel Müller – naukowiec projektu ESA Solar Orbiter

Holly R. Gilbert – naukowiec projektu NASA Solar Orbiter

David Berghmans – Królewskie Obserwatorium Belgii, główny badacz matrycy obrazowania w głębokim ultrafiolecie (EUI)

Sami Solanki – Dyrektor Instytutu Badań Układu Słonecznego im. Maxa Plancka, główny badacz matrycy obrazowania polarymetrycznego i heliosejsmicznego (PHI)

Christopher J. Owen – Mullard Space Science Laboratory, University College London, główny badacz analizatora plazmy wiatru słonecznego (SWA)

Jose-Luis Pellon-Bailon – Zastępca Kierownika Operacji Statku Kosmicznego Solar Orbiter

Przedstawiciele mediów posiadający ważną akredytację prasową powinni zarejestrować się do 15 lipca (środa) do godziny 12:00. Otrzymają wówczas dostęp do bezpiecznego kanału, na którym będą mogli zadawać pytania podczas briefingu prasowego.

O misji Solar Orbiter z udziałem Polski pisaliśmy w Uranii 5 lutego br.  

Więcej informacji na temat tej misji można znaleźć na stronie ESA.

 

Źródło: ESA

Reklama