Przejdź do treści

ESA rezerwuje dwie misje na platformie Airbus Bartolomeo

Platforma Bartolomeo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Airbus uzgodniły zamówienia dotyczące dwóch odrębnych misji, które mają dotrzeć do platformy Bartolomeo na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) odpowiednio w 2022 i 2024 roku.

Pierwszym wyniesionym ładunkiem będzie jest Platforma Egzobiologiczna ESA (EXPO). Posłuży ona do przeprowadzania szeregu eksperymentów radiacyjnych, których celem jest lepsze zrozumienie ewolucji cząsteczek organicznych i organizmów w kosmosie. Umieszczona w gnieździe Zenith, platforma połączy dwa moduły naukowe z Bartolomeo. Moduły te będą zawierać wszystko, co potrzebne do eksperymentów, w tym pojemniki na próbki naukowe, systemy strumieniowe i czujniki związane z eksperymentami o nazwach Exocube, IceCold i OREOcube. Pod koniec trzyletniej misji próbki zostaną odesłane na Ziemię w celu szczegółowego ich zbadania i analizy.

Drugim ładunkiem będzie platforma eksperymentalna Euro Material Aging (SESAME), opracowana przez Francuską Agencję Kosmiczną (CNES). Posłuży ona starzeniowym badaniom zachowania nowych materiałów w kosmosie. W tym wypadku także zastosowana zostanie wykorzystana oferowana przez Bartolomeo opcja powrotu ładunku. Po roku przebywania w kosmosie próbki wrócą na Ziemię i umożliwią naukowcom dokładne zbadanie próbek i pełne zrozumienie wpływu środowiska kosmicznego na materiały.

Uzgodnione zamówienia usługowe, warte 6,5 mln euro, są pierwszymi wynikającymi z nowej umowy ramowej, którą ESA i Airbus zawarły. Wstępnie też określili ogólne warunki handlowe organizacji misji ESA na Bartolomeo.

Dzięki umowie ramowej znacznie ułatwiamy ESA korzystanie z usług Bartolomeo w celu szybkiego i niedrogiego wyniesienia ładunków na IS – powiedział David Parker, dyrektor ESA ds. osobowej i robo tycznej eksploracji kosmosu. – Zawieranie umów handlowych zostało usprawnione, co pozwala naszym badaczom w pełni korzystać z krótkich czasów realizacji i wysokiej elastyczności misji Bartolomeo. Jesteśmy bardzo zadowoleni z zarezerwowania miejsca dla dwóch pierwszych ładunków ESA na platformie i czekamy na korzystanie z nowych europejskich zasobów na ISS.

Andreas Hammer, dyrektor ds. eksploracji kosmosu w Airbusie, mówi natomiast: – Czekamy na współpracę z partnerami z ESA przy wyniesieniu tych dwóch i przyszłych ładunków w kosmos i z powrotem – w razie potrzeby. Duże zainteresowanie ESA i innych instytucji, a także wielu graczy komercyjnych potwierdza zapotrzebowanie rynku na nasze wydajne i niedrogie rozwiązania pozwalające umieszczać ładunki na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

Platforma Bartolomeo Airbusa w 2020 r. została wyniesiona na orbitę i automatycznie zadokowana do modułu ISS Columbus. Po ostatecznym podłączeniu okablowania podczas „spacerów kosmicznych” załogantów, na początku 2021 r. będzie uzyska gotowość do uruchomienia.

Bartolomeo to inwestycja Airbusa w infrastrukturę ISS umożliwiająca obsługę do dwunastu zewnętrznych ładunków w środowisku kosmicznym i zapewniająca wyjątkowe możliwości badawcze. Działa dzięki współpracy Airbusa, ESA, NASA i ISS National Laboratory.

Bartolomeo nadaje się do realizacji wielu rodzajów misji, w tym obserwacji Ziemi, badań środowiskowych i klimatycznych, robotyki, materiałoznawstwa i astrofizyki. Zapewnia przyjęcie ładunków komercyjnych i badawczych w celu testowania technologii kosmicznych, weryfikacji nowego podejścia do biznesu kosmicznego, przeprowadzania eksperymentów naukowych w mikrograwitacji lub podejmowania przedsięwzięć związanych z produkcją kosmiczną.

Wyniesienie ładunków na platformę jest możliwe podczas każdej misji zaopatrzeniowej dla ISS, organizowanej mniej więcej co trzy miesiące. Bartolomeo może pomieścić ładunki o masie od 5 do 450 kg. Airbus zapewni klientom dostęp do optycznego łącza danych o przepustowości od jednego do dwóch terabajtów dziennie.

Ładunki wynoszone na orbitę mogą być przygotowane i gotowe do pracy w ciągu półtora roku od podpisania umowy. Ich rozmiary, interfejsy, przygotowanie przed uruchomieniem i procesy integracji są w dużej mierze znormalizowane. Skraca to czas realizacji i znacznie obniża koszty w porównaniu z tradycyjnymi misjami. Airbus oferuje łatwy dostęp do platformy Bartolomeo jako kompleksową usługę misji. Obejmuje ono wsparcie techniczne w przygotowaniu ładunku, uruchomienie i instalację, operacje i transfer danych oraz opcjonalny powrót ładunku na Ziemię.

 

Czytaj więcej:

Airbus jest globalnym liderem branży lotniczej, kosmicznej i powiązanych gałęzi przemysłu. W 2019 r. wygenerował przychody w wysokości 70 miliardów euro, zatrudniając około 135.000 osób. Oferuje najszerszą gamę samolotów komunikacyjnych. Airbus jest również europejskim liderem produkcji samolotów do tankowania w powietrzu, bojowych, transportowych i do określonych misji, oraz wiodącym producentem systemów kosmicznych. W sektorze śmigłowcowym Airbus oferuje najbardziej efektywne systemy wiropłatów cywilnych i wojskowych na całym świecie.

 

Źródło: Airbus Defence and Space

Na zdjęciu: Platforma Bartolomeo na orbicie. Źródło: Airbus

Reklama