Przejdź do treści

ESA wyśle dziecięce rysunki w kosmos

Masz od 8 do 14 lat i chcesz aby Twój rysunek poleciał w kosmos? Nie ma problemu - Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) czeka na Twoje zgłoszenie, ale trzeba się pospieszyć, bowiem termin mija 31 października 2015 r. Nadesłane rysunki polecą na satelicie Cheops przeznaczonym do badania planet pozasłonecznych.

Cheops, czyli CHaracterising ExOPlanets Satellite, będzie teleskopem kosmicznym, któer naukowcy użyją do obserwacji gwiazd z naszego sąsiedztwa, które posiadają znane planety. ma to na celu lepsze poznanie charakterystyk tych obiektów. Ta wspólna misja ESA i Szwajcarii zaplanowana jest na rok 2017.

Na młodych mieszkańców krajów członkowskich ESA, czyli także Polaków, czeka atrakcja w postaci możliwości wysłania swojego rysunku w kosmos. Dzieci w wieku od 8 do 14 lat mogą wykonać prace artystyczne zainspirowane tematyką misji Cheops. Rysunki powinny być czarno-białe i trzeba je wykonać na specjalnym szablonie przygotowanym przez ESA. Szablon można pobrać ze strony http://sci.esa.int/science-e/www/object/doc.cfm?fobjectid=55888.

Po wydrukowaniu szablonu i narysowaniu na nim obrazka trzeba jeszcze uzupełnić dane kontaktowe. Przygotowaną w ten sposób pracę należy następnie wysłać na adres pocztowy ESA w terminie do 31 października 2015 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Adres do wysyłki jest następujący:
Cheops drawing competition
European Space Agency / ESTEC
SRE-A Office Ba 115
PO Box 299
NL-2200 AG Noordwijk
Holandia

Nadesłane prace ESA pomniejszy tysiąc razy i umieści na wygrawerowanej płytce, która poleci w kosmos razem z satelitą Cheops. Na płytce jest miejsce na 3000 rysunków. Jeśli nadejdzie ich więcej, ESA wylosuje te, które zostaną wysłane w kosmos.

Więcej informacji:

Źródło: ESA

Na ilustracji:
Konkurs ESA na rysunki dziecięce do misji kosmicznej Cheops. Źródło: ESA.Reklama