Przejdź do treści

ESO zaprasza do Chile na obserwacje tranzytu Merkurego

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) zaprasza aktywnych użytkowników mediów społecznościowych do Chile na obserwacje tranzytu Merkurego. Do udziału w #MeetESO zostanie wybranych osiem osób z krajów należących do Sieci Popularyzacji Nauki ESO (ESON), czyli także z Polski. Aby być branym pod uwagę, należy aktywnie popularyzować astronomię poprzez media społecznościowe i mieć co najmniej 18 lat.

Spotkanie odbędzie się od 7 do12 maja 2016 r. w Chile w obserwatoriach ESO. Uczestnicy będą mieszkać na pustyni Atakama w Obserwatorium Paranal w hotelu dla astronomów o nazwie Residencia, który wystąpił kiedyś jako sceneria jednego z filmów o Jamesie Bondzie. Będzie okazja zobaczyć teleskopy VLT, odwiedzić ich sterownię, wziąć udział w nocnych obserwacjach nieba z jednego z najlepszych do tego celu miejsc na Ziemi.Będą tez dzienne obserwacje tranzytu Merkurego. Uczestnicy zostaną zabrani również na wycieczkę do obserwatorium ALMA - wielkiej sieci radioteleskopów pracującej na płaskowyżu Chajnantor na wysokości 5000 metrów nad poziomem morza.

Co zrobić, aby mieć szanse na ten atrakcyjny wyjazd? ESO wybierze osiem osób, które są aktywne w mediach społecznościowych i popularyzują astronomię. Aby być branym pod uwagę trzeba być pełnoletnim, umieć porozumiewać się w języku angielskim oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy. Uczestnicy muszą na własny koszt pokryć cenę biletów lotniczych do Chile, natomiast ESO pokryje koszty transportu, zakwaterowania i wyżywienia w Chile.

Więcej informacji:

Źródło: ESO

Na ilustracji:
Kopuły teleskopów VLT w Obserwatorium Paranal w Chile. Źródło: ESO.

Reklama