Przejdź do treści

Europejska Agencja Kosmiczna ogłosiła rekrutację astronautów

Rekrutacja astronautów ESA w 2021 r.

Czy są wśród Was chętni na eksplorację kosmosu? Pojawiła się szansa, aby spełnić to marzenie. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłasza pierwszą od ponad dekady rekrutację kandydatów na astronautów. Mogą zgłaszać się też Polacy.

Pierwszym i jak dotąd jedynym polskim kosmonautą jest Mirosław Hermaszewski, który poleciał w kosmos w 1978 roku. To już blisko 43 lata od tamtej pory. Może więc pora na kolejnych polskich eksploratorów kosmosu? Szanse na to daje udział Polski w Europejskie Agencji Kosmicznej.

Poprzednią swoją rekrutację na astronautów ESA prowadziła w 2009 roku. Od tamtej pory minęło już sporo czasu i teraz agencja zdecydowała się na ogłoszenie nowego naboru, aby m.in. odmłodzić szeregi swoich astronautów.

Chętni będą mogli aplikować od 31 marca do 28 maja 2021 roku. Potem czeka na nich sześcioetapowy proces rekrutacyjny, który zakończy się w październiku 2022 roku. Konkurencja zapewne będzie spora, ponieważ rekrutacje na astronautów przyciągają bardzo wielu chętnych, a wolnych miejsc jest mało. Na przykład rozpoczęta w 2020 roku najnowsza rekrutacja NASA skłoniła do złożenia podania aż ponad 12 tysięcy kandydatów.

Obecnie ESA dysponuje siedmiorgiem aktywnych astronautów w ramach Europejskiego Korpusu Astronautów. Struktura ta została zapoczątkowana w 1998 roku, gdy kraje członkowskie ESA uczestniczące w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) postanowiły połączyć swoje zespoły astronautów z zespołem ESA. Proces integracji zakończył się w 2002 roku.

Aktywni obecnie astronauci ESA pochodzą z Danii, Niemiec, Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii. Wybrano ich w w maju 2009 roku po rocznej rekrutacji. Podstawowe treningi rozpoczęli we wrześniu 2009 roku. Najmłodszy pod względem stażu astronauta dołączył formalnie do zespołu w lipcu 2015 roku, a treningi ukończył w 2018 roku.

Agencja ESA ma w najbliższych dniach przedstawić więcej informacji na temat planowanej rekrutacji. 16 lutego zorganizuje konferencję prasową dla mediów (transmitowaną w Internecie) oraz rozpocznie akcję informacyjną.

Więcej informacji:

 

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: ESA

 

Ilustracja:

Ilustracja związana z rekrutacją astronautów ESA w 2021 roku. Źródło: ESA.

 

Reklama