Przejdź do treści

Europejska rakieta Ariane 5 wynosi podwójny ładunek telekomunikacyjny

W czwartek o 22:31 polskiego czasu z kosmodromu w Kourou (Gujana Francuska) wystartowała europejska rakieta Ariane 5. Po ponad miesięcznym opóźnieniu spowodowanym strajkami w całym francuskim terytorium zależnym, w końcu udało się wystrzelić na orbitę dwa ładunki - brazylijskiego satelitę SGDC oraz koreańskiego KoreaSat-7.

Ogólnokrajowy strajk spowodowany m.in. niezadowoleniem mieszkańców z poziomu edukacji, służby zdrowia, wysokiej przestępczości i przestarzałej infrastruktury, został wygaszony dopiero gdy rząd francuski zdecydował 21 kwietnia na dodatkowy miliard Euro dla budżetu publicznego departamentu zamorskiego. Firma Arianespace z powodu opóźnień straciła około 10 milionów Euro. Pomimo znacznego opóźnienia, firma zadeklarowała, że uda się w tym roku wykonać wszystkie planowane wcześniej starty. Do końca czerwca ma zostać nadrobiony harmonogram dotknięty przez strajki.

O ładunku

SGDC to prawie 6-tonowy strategiczny satelita telekomunikacyjny rządu Brazylii. Został zbudowany przez Thales Alenia Space i bazuje na dużej platformie satelitarnej Spacebus-4000C4. Satelita mieści 50 transponderów pasma Ka, które będą udostępniać usługę dostępu do Internetu na terenie kraju oraz 7 transponderów pasma X, przeznaczonych do szyfrowanej komunikacji rządowej na terenie Ameryki Południowej i sąsiadujących rejonów morskich. Łączna przepustowość satelity wynosi 57 Gb/s.

Koreasat 7 – to nieco ponad 3,5-tonowy satelita telekomunikacyjny, oparty o platformę Spacebus-4000B2. Zawiera w sobie 30 transponderów pasma Ku oraz 3 sterowane transpondery Ka. Satelita będzie użytkowany w każdy możliwy sposób - przesył wideo i danych, dostęp do Internetu, telewizja satelitarna (DTH), komunikacja rządu Korei Południowej, a także korporacyjne usługi sieciowe.

Relacja ze startu

Ariane 5 odpaliła swój główny silnik Vulcain 2 o godzinie 22:55. Po chwili, zostały odpalone dwie pomocnicze rakiety na paliwo stałe. Rakieta wzniosła się nad stanowiskiem startowym, wspinając się pionowo w górę przez 13 sekund, następnie skręciła w kierunku wschodnim.
Już 49 sekund po starcie rakieta przekroczyła prędkość dźwięku. 2 minuty i 20 sekund od startu, od dolnego stopnia zostały odrzucone wypalone rakiety pomocnicze. Od tego momentu rakietę napędzał jedynie silnik głównego członu.

Dolny stopień przestał pracować po 8 minutach i 53 sekundach. Sześć sekund później odłączył się od rakiety. Następnie do pracy zabrał się silnik HM-7B górnego stopnia. Po długim, trwającym prawie 16 minut przyspieszaniu rakieta z ładunkiem znalazła się na docelowej orbicie transferowej do geostacjonarnej (GTO) o wymiarach 250 na 35 926 km i inklinacji 4 stopni.

Górny ładunek - satelitę SGDC – rakieta Ariane 5 wypuściła po 28 minutach od startu. Niecałe 10 minut po nim rakietę opuścił drugi ładunek Koreasat 7. 

Źródło: SF101/Arianespace

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Ariane 5 startuje z Kourou, wynosząc przy tym satelity SGDC i Koreasat 7 na orbitę GTO. Źródło: Arianespace.

Reklama