Przejdź do treści

Europejska rakieta Vega wynosi pierwszego marokańskiego satelitę obserwacyjnego

Europejska rakieta Vega wyniosła we wtorkową noc marokańskiego satelitę obserwacyjnego wysokiej rozdzielczości Mohammed VI-A.

Najlżejsza rakieta należąca do firmy Arianespace wystartowała z kosmodromu Kourou o 3:42 w nocy czasu polskiego. Pierwsze trzy stopnie rakiety na paliwo stałe działały w krótkich odstępach po sobie wynosząc satelitę na trajektorię suborbitalną. Po około 6 minutach, do pracy przystąpił górny stopień AVUM, który po dwóch odpaleniach umieścił siebie z ładunkiem na heliosynchronicznej orbicie. Satelita został wypuszczony po 55 minutach od startu.

O ładunku


Przemianowany kilka tygodni przed startem satelita, by uhonorować obecnego marokańskiego króla został zamówiony w 2013 roku. Satelita bazuje na platformie AstroSat-1000 i został wykonany wspólnie przez Airbus Defence and Space oraz Thales Alenia.

Statek waży 1110 kg i jest wyposażony w 65-centymetrowy teleskop z możliwością obrazowania panchromatycznego obszaru w rozdzielczości 70 cm i obrazowania w kolorze i bliskiej podczerwieni z rozdzielczością poniżej 3 m.

Na orbitę ma trafić jeszcze jeden satelita tej serii. Para będzie wykonywała obrazy Ziemi, które zostaną użyte do mapowania lądów, wspierania regionalnego rozwoju, rolnictwa, monitorowania zasobów naturalnych, prewencji katastrof naturalnych, kontroli środowiskowej oraz kontroli granic i wybrzeża. Jest to pierwszy marokański satelita obserwacyjny.

Podsumowanie


Była to 10. misja rakietowa firmy Arianespace w tym roku i 3. wykorzystanie lekkiej rakiety Vega do wyniesienia ładunku na orbitę. Był to zarazem 73. lot rakiety orbitalnej w tym roku na świecie oraz 8. lot rakiety europejskiej produkcji.

Źródło: Arianespace/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Vega wznosząca się w pierwszej fazie lotu podczas misji z satelitą Mohammed VI-A. Źródło: Arianespace.

Reklama