Przejdź do treści

Europejska wersja Sojuza wynosi satelitę meteorologicznego Metop-C

img

W środę z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Sojuz ST-B z satelitą Metop-C należącym do europejskiej organizacji meteorologicznej EUMETSAT.

Rakieta wystartowała z ładunkiem w środę, 7 listopada o 1:47 czasu polskiego. Satelita po udanym locie trafił na docelową orbitę heliosynchroniczną.


Skrót ze startu rakiety Sojuz ST-B z ładunkiem Metop-C. Źródło: Arianespace

O ładunku


Metop to seria satelitów, wyposażonych w sprzęt do obserwacji pogody na Ziemi. Do tej pory na orbicie znajdowały się dwa ładunki tej sieci. Satelity Metop wchodzą w skład międzynarodowego programu Initial Joint Polar System (IJPS), w ramach którego amerykańskie i europejskie instytucje wymieniają się pozyskanymi danymi meteorologicznymi między sobą.

Metop-C waży 4084 kg i został wyposażony w zestaw instrumentów teledetekcyjnych. Amerykańska organizacja NOAA dostarczyła dla statku sprzęt obrazujący w podczerwieni i świetle widzialnym AVHRR/3, radiometr mikrofalowy AMSU-A oraz urządzenie badania środowiska kosmicznego SEM-2. Te same instrumenty były już wykorzystywane w satelitach amerykańskiego programu POES.

Na satelicie znalazły się także: radiometr mikrofalowy MHS do badania wilgotności, interferometr atmosferyczny do obserwacji w podczerwieni IASI, skaterometr ASCAT do pomiaru prędkości wiatru, spektrometr GOME-2 do obserwacji warstwy ozonowej, zawartości aerozoli i gazów cieplarnianych w atmosferze oraz odbiornik GPS GRAS do profilowania atmosfery ziemskiej na bazie obserwowanych zakryć sygnału GPS.

Oprócz ładunku meteorologicznego na pokładzie satelity znalazło się miejsce dla przekaźnika danych z boi i stacji badawczych oraz nadajników na dzikich zwierzętach A-DCS.

Metop-C to ostatni satelita 1. generacji systemu. W planach jest wysyłanie w latach 20. satelitów programu Metop-SG z nowymi urządzeniami meteorologicznymi.

Podsumowanie


Był to już trzeci udany start rakiety z rodziny Sojuz po awarii jaka miała miejsce podczas lotu z astronautami w ramach misji Sojuz MS-10 w październiku. Specjalna komisja ogłosiła wyniki śledztwa, które ustaliło przyczynę nieudanego lotu.

Do końca tego roku może odbyć się jeszcze 5 startów tej rakiety. 18 listopada w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej powinien polecieć Sojuz-FG z zaopatrzeniem dla załogi. To będzie generalny test tej samej wersji rakiety, która na początku grudnia wyniesie trójkę astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w statku Sojuz MS-11.

Źródło: NS/Arianespace

Więcej informacji:

 

Na zdjęciu: Start rakiety Sojuz ST-B z satelitą Metop-C. Źródło: Arianespace.

Reklama