Przejdź do treści

Europejski Sojuz po wielu miesiącach opóźnień wysyła na orbitę satelitę szpiegowskiego Falcon Eye 2

img

Rakieta Sojuz ST-A wyniosła na orbitę satelitę obserwacji Ziemi Zjednoczonych Emiratów Arabskich Falcon Eye 2.

Europejska wersja rakiety Sojuz 2, czyli Sojuz ST-A wystartowała z wyrzutni na kosmodromie Kourou w Gujanie Francuskiej. Start został przeprowadzony 1 grudnia o 22:33 czasu lokalnego (w Polsce była już noc, 2 grudnia).

Wszystkie fazy lotu przebiegły pomyślnie i satelita został umieszczony na docelowej orbicie heliosynchronicznej o średniej wysokości 611 km. Górny stopień rakiety Sojuz ST-A czyli Fregat wypuścił ładunek niecałą godzinę po starcie.


O ładunku

Wysłany w locie satelita Falcon Eye 2 to statek obserwacji Ziemi wysokiej rozdzielczości. Ma masę 1190 kg i został wyposażony w optykę umożliwiającą rejestrację obrazów powierzchni naszej planety z rozdzielczością dochodzącą do 70 cm/px.

Satelita powstał na zlecenie wojska Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Został zbudowany przez europejskie firmy Airbus Defence and Space oraz Thales Alenia Space, na bazie francuskiej pary satelitów Pléiades-HR 1.

Dane z satelity będą wykorzystywane w celach wywiadowczych. Planowane użytkowanie satelity ma trwać 10 lat.


Podsumowanie

Był to drugi wysłany satelita z serii Falcon Eye. Tylko jednak dzisiejszy start z powodzeniem wyniósł statek na orbitę. Pierwszy egzemplarz Falcon Eye 1 został utracony podczas awarii rakiety Vega w lipcu 2019 roku.

Zjednoczone Emiraty Arabskie poprosiły o zmianę rakiety nośnej, która miała wynieść Falcon Eye 2 (początkowo on również miał lecieć na rakiecie Vega). Tłumaczono to chęcią uniezależnienia się od czasu rozwiązania problemu z tamtym systemem nośnym.

Początkowo Falcon Eye 2 miał lecieć już w lutym. Podczas testów rakiety w Kourou znaleziono jednak wyciek ciekłego tlenu z systemu paliwowego górnego stopnia rakiety. Konieczna była wymiana całego stopnia. Po kilku tygodniach opóźnień, kosmodrom Kourou zamknięto z powodu pandemii koronawirusa. To wszystko przyczyniło się do tego, że start tego satelity mogliśmy oglądać dopiero w grudniu.

Był to 90. udany start rakiety orbitalnej w 2020 roku, pierwszy w tym roku (i ostatni) start wariantu ST-A rakiety Sojuz i 12. start rakiety typu Sojuz 2.

 

Opracował: Rafał Grabiański

Na podstawie: Arianespace/Roskosmos

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta Sojuz ST-A startująca z Kourou z satelitą Falcon Eye 2. Źródło: Arianespace.

 


 

Reklama