Europejski Tydzień Robotyki 2019 w Poznaniu

Europejski Tydzień Robotyki w Poznaniu

Od 14 do 16 listopada 2019 w Poznaniu odbędzie się centralne wydarzenie Europejskiego Tygodnia Robotyki. W stolicy Wielkopolski przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji będą dyskutować o technologicznej przyszłości naszego kontynentu. Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji.

Cykl wydarzeń pod nazwą Europejski Tydzień Robotyki (ETR) odbywa się na terenie całego kontynentu od 2011 roku i jest organizowany przez euRobotics. To międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli, które skupia ponad 250 firm, uniwersytetów i instytucji badawczych z wielu gałęzi branży robotycznej.

Po raz pierwszy centralne wydarzenie ETR będzie miało miejsce w Polsce. Edycja ETR 2019 odbędzie się  w Poznaniu w Centrum Konferencyjno-Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Współorganizatorami wydarzenia są Politechnika Poznańska, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz Europejska Fundacja Kosmiczna.

To właśnie w stolicy Wielkopolski, przedstawiciele najważniejszych w branży robotycznej firm i instytucji będą dyskutować o technologicznej przyszłości naszego kontynentu. Tegorocznym motywem przewodnim tego wydarzenia jest połączenie robotyki oraz sztucznej inteligencji.

W panelu dyskusyjnym Women in Digital and Robotics  a must have", który zaplanowano na piątek 15 listopada w godzinach 10.3012.00, udział wezmą m.in.:

• Marina Bill  Global Head of Marketing and Sales w ABB Robotics and Discrete Automation;
  • Erma Mulabdic  założycielka IT Girls Initiative, która ma na celu zwiększanie liczby kobiet w branżach STEM;
  • Ana Maria Stancu – założycielka pierwszej w Rumunii firmy zajmującej się robotami humanoidalnymi, członek zarządu euRobotics.

Organizatorzy przygotowują także 15 i 16 listopada w godzinach 9.0015.00 otwartą dla odwiedzających strefę wystawców (bezpłatne wejście) z mnóstwem atrakcji dla pasjonatów nauki w każdym wieku. Zobaczyć będzie można m.in. robota YuMi  pierwszego, stworzonego z myślą o tak precyzyjnej współpracy z ludźmi, który będzie rywalizował z odwiedzającymi w konkursie układania klocków sześciennych. Nie zabraknie najnowszych konstrukcji z obszaru robotyki przemysłowej, robotów kroczących i humanoidalnych, czy łazików marsjańskich autorstwa polskich studentów.

Źródło: Planet Partner, euRobotics

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski