Przejdź do treści

ExoMars - nowe zdjęcia pozostałości po rozbitym lądowniku

NASA pokazała kolejne zdjęcia miejsca rozbicia się europejskiego lądownika Schiaparelli na powierzchni Marsa. Fotografie wykonała sonda orbitalna Mars Reconnaissance Orbiter.

Na stronach NASA oraz ESA można zobaczyć nowe zdjęcia obszaru, na którym 19 października 2016 r. rozbił się lądownik Schiaparelli, wysłany w ramach europejskiej misji ExoMars. Poprzednie fotografie w niższej rozdzielczości uzyskano 20 października, a nowsze i w wyższej rozdzielczości udało się wykonać 25 października.

Według opisu na stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), na zdjęciach widać trzy miejsca związane z rozbiciem się lądownika. Ciemny, okrągły obszar to przypuszczalnie bezpośrednie miejsce uderzenia w marsjański grunt. ESA przypuszcza, że uderzenie spowodowało powstanie krateru o głębokości 50 cm. Nie wiadomo skąd asymetryczność ciemnych pasm rozbiegających się promieniście od miejsca upadku, być może wybuchło paliwo w zbiornikach i materia została bardziej odrzucona w kierunku wybuchu. Zazwyczaj taką asymetryczność obserwuje się w przypadku upadku meteorytów pod małym kątem, ale Schiaparelli miał dużo mniejszą prędkość niż meteoryty i powinien spaść względnie pionowo.

Kolejny punkt związany z Schiaparelli znajduje się 1,4 kilometra na wschód. Jest to obiekt z kilkoma jasnymi plamami, wokół których znajduje się ciemny fragment powierzchni Marsa. Agencja kosmiczna przypuszcza, że jest to osłona termiczna i miejsce jej upadku. Trzeci punkt znajduje się 0,9 kilometra na południe od dużego ciemnego obszaru. Leży tu prawdopodobnie spadochron i tylna osłona, do której był zamontowany.

Nie wiadomo czy ciemny łuk po prawej stronie i nieco w górę od głównego obszaru, ma także związek z rozbiciem się lądownika. Podobne wątpliwości są odnośnie paru jasnych punktów w pobliżu.

NASA zapowiedziała, że wykona więcej zdjęć miejsca rozbicia się lądownika, aby mieć fotografie pod różnymi kątami widzenia i zweryfikować przypuszczenia odnośnie poszczególnych elementów Schiaparelliego leżących na powierzchni Marsa. Z kolei ESA nadal dokonuje analizy danych przesłanych przez lądownik za pośrednictwem orbitalnej sondy Trace Gas Orbiter, aby ostatecznie ustalić przyczyny niepowodzenia lądowania na Marsie.

Więcej informacji:

Źródło: NASA / ESA

Na zdjęciu:
Zdjęcie fragmentu powierzchni Marsa z pozostałościami po rozbiciu się lądownika Schiaparelli. Obraz dostarczyła sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Źródło: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona.

Reklama