Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi hiszpańskiego satelitę radarowego i testuje własną sieć telekomunikacyjną

img

Z bazy lotniczej Vandenberg w Kaliforni wystartowała dzisiaj rakieta Falcon 9, wynosząc na orbitę hiszpańskiego satelitę radarowego PAZ i parę prototypowych satelitów telekomunikacyjnych od SpaceX.

Rakieta podniosła się ze stanowiska startowego SLC-4E o 15:17 czasu polskiego w czwartek. Do lotu użyty został dolny stopień, który był już wykorzystany w locie w 2017 roku z satelitą FormoSat 5. Na rakiecie zadebiutowała nowa wersja owiewki na ładunek, przystosowana do odzyskiwania i ponownego wykorzystania.

Przez pierwsze dwie i pół minuty rakietę przyspieszało 9 silników Merlin 1D pierwszego stopnia, po separacji pojedynczy silnik górnego stopnia przystąpił od razu do działania i wyniósł główny ładunek na docelową orbitę heliosynchroniczną o wysokości 514 km. Dolny stopień leciał w wersji nie odzyskiwalnej i choć był wyposażony w lotki sterujące, to służyły one jedynie eksperymentowi z powrotem z większymi prędkościami.

Nie wiemy czy próbowano odzyskać obie połówki osłony aerodynamicznej, ale jedna z nich wodowała kilkaset metrów od siatki na statku, który miał zadanie ją “złapać”. Ze zdjęć opublikowanych przez Elona Muska, prezesa SpaceX i podawanych przez niego informacji można wnioskować, że odzyskana połówka nie została bardzo uszkodzona podczas powrotu i wodowania.

O ładunkach


Hiszpański radar


Podstawowym ładunkiem misji był satelita radarowy z syntetyczną aperturą pasma X PAZ, zamówiony przez hiszpański rząd i firmę Hisdesat. Obrazy z satelity będą wykorzystywane w sektorze obronnym, domenie bezpieczeństwa publicznego, obserwacji Ziemi i usługach komercyjnych zorientowanych na wykorzystanie obrazów radarowych wysokiej rozdzielczości.

W ramach hiszpańskiego programu obserwacji satelitarnej na orbitę powinien też trafić satelita obrazowania optycznego Ingenio.

Satelita PAZ waży 1350 kg, ma kształt graniastosłupa sześciokątnego o średnicy 2,4 m i wysokości 5 m. Główne wyposażenie satelity to duża antena typu XSAR, działająca w paśmie X i umożliwiająca prowadzenie obrazowania w dokładnym trybie punktowym i trybie skanu większego obszaru o mniejszej rozdzielczości.

Testowe satelity internetowe od SpaceX


Na orbitę trafiły też dwa pierwsze prototypowe satelity MicroSat 2a oraz MicroSat 2b firmy SpaceX, które będą testować technologię potrzebną do rozwoju przyszłej sieci satelitów dostępu do Internetu Starlink. Docelowo system, którego plan budowy ogłoszono w 2015 roku ma się składać z 11 000 satelitów na niskiej orbicie, by objąć swoim zasięgiem cały glob i dostarczyć duże możliwości transferu danych.

Dwa pierwsze testowe satelity ważące po 400 kg sprawdzą możliwości technologiczne nowej platformy. SpaceX chce wprowadzić pierwsze regularne satelity serii już w 2019 roku.

Podsumowanie


Był to pierwszy start SpaceX od przeprowadzonego 6 lutego pierwszego lotu rakiety Falcon Heavy. Był to zarazem czwarty start firmy w tym roku i 20. start rakiety orbitalnej na świecie. Prawdopodobnie był to też ostatni lot rakiety Falcon 9 w wersji Block 3. Firma planuje debiut udoskonalonej i zdaje się ostatniej iteracji systemu Falcon 9 o oznaczeniu Block 5 w kwietniu tego roku.

Źródło: SpaceX/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca ze stanowiska w bazie Vandenberg z satelitą radarowym PAZ i dodatkowymi ładunkami telekomunikacyjnymi MicroSat 2a i MicroSat 2b. Źródło: transmisja SpaceX.

Reklama