Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi luksemburskiego satelitę telekomunikacyjnego GovSat-1

Rakieta Falcon 9 w swojej drugiej w tym roku misji wyniosła na orbitę luksemburskiego satelitę telekomunikacyjnego GovSat-1.

Rakieta wystartowała ze stanowiska SLC-40 w Cape Canaveral na Florydzie o 22:25 polskiego czasu w środę. Lot miał początkowo odbyć się dzień wcześniej, jednak awaria jednego z czujników górnego stopnia zatrzymała wtorkowe odliczanie.

Start przebiegł pomyślnie i po 32 minutach satelita został wypuszczony na orbicie transferowej do geostacjonarnej. Egzemplarz dolnego stopnia, który rozpoczął środowy lot był już raz wykorzystany, w majowym locie ubiegłego roku z amerykańskim tajnym satelitą NROL-76. Tym razem nie wykonywał on lądowania na barce. Co ciekawe przeprowadzona została testowa próba powrotu i lądowania na wodzie z hamowaniem za pomocą trzech, a nie jednego silnika. Rakieta unosi się teraz na wodzie i podjęta zostanie próba doprowadzenia jej do brzegu.

O ładunku


GovSat-1, zwany także SES 16 to satelita telekomunikacyjny, współdzielony przez operatora SES i rząd Luksemburgu. Zasoby statku zostaną wykorzystane do celów wojskowych, rządowych i komunikacji między instytucjami publicznymi.

Satelita został wybudowany przez firmę Orbital ATK i bazuje na platformie GEOStar-3, która zadebiutowała w tym roku na satelicie Al Yah 3. Ważący około 4 tony statek został wyposażony w transpondery pasma X do użytku rządowego i wojskowe transpondery pasma Ka, dla przesyłania dużej ilości danych.

Satelita ustawi się na pozycji 21,5 E i będzie swym zasięgiem pokrywał teren Europy, Afryki, Bliskiego Wschodu i zasobów wodnych: Oceanu Atlantyckiego, Oceanu Indyjskiego, Morza Śródziemnego i Morza Bałtyckiego.

Rządowa wiązka X zapewni bezpieczną komunikację, zgodną z założeniami możliwości sojuszników dla dużych operacji NATO, zebraną w dokumentach Level of Ambition of a Major Joint Operation. Wojskowe transpondery pasma Ka, pomogą łączyć kwatery dowódcze sojuszników NATO na terenie Europy, instytucje rządowe i bazy obronne.

Podsumowanie


Był to drugi lot rakiety Falcon 9 w tym roku. Firma SpaceX ma w planach rekordową liczbę 30 startów na 2018 rok. Następnym przeprowadzonym lotem ma być debiut rakiety Falcon Heavy, która wystartuje najwcześniej 6 lutego o 19:30 polskiego czasu.

Źródło: SpaceX, SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z przylądka Cape Canaveral z luksemburskim satelitą GovSat-1. Źródło: SpaceX/YouTube.