Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi na orbitę koreańskiego satelitę telekomunikacyjnego

Z Centrum Lotów Kosmicznych im. Johna F. Kennedy’ego na Florydzie wystartowała wczoraj rakieta Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym KoreaSat 5A. Ładunek został prawidłowo wyniesiony na wysoką, eliptyczną orbitę transferową, a dolny stopień powrócił na Ziemię i wylądował na barce.

Rakieta wystartowała w poniedziałek o 20:34 polskiego czasu. Po około 15 sekundach pionowego lotu, Falcon 9 zaczął się kierować na południowy-wschód. Dolny stopień skończył pracę po 2 minutach i 33 sekundach od startu.

Po separacji stopni, górny z pojedynczym silnikiem rozpoczął dalsze rozpędzanie rakiety z ładunkiem. Po pierwszym odpaleniu 2. stopień Falcona ustawił ładunek na niskiej orbicie parkingowej. W tym samym czasie dolny stopień rakiety lądował na barce na Oceanie Atlantyckim. Drugie odpalenie wykonane 27 minut od startu, kiedy rakieta znalazła się nad równikiem, ustawiło ją z ładunkiem na prawidłowej orbicie transferowej do geostacjonarnej. Separacja koreańskiego satelity nastąpiła po niecałych 36 minutach od rozpoczęcia misji.

O ładunku


KoreaSat 5A to bazujący na platformie Thales Alenia Spacebus-4000B2 satelita telekomunikacyjny. Waży 3 700 kg i został wyposażony w 36 transponderów pasma Ku, z czego 20 mają szerokość pasma wynoszącą 54 MHz, 12 po 36 Mhz, a cztery dysponują sterowanymi wiązkami 36 MHz, które można będzie przeznaczyć do dedykowanego przesyłu.

Satelita zajmie pozycję 113 E, gdzie zastąpi wystrzelonego w 2006 roku KoreaSat 5.Satelita będzie świadczył swoje usługi telekomunikacyjne od Półwyspu Arabskiego do Japonii, wliczając w to też komunikację morską na Oceanie Indyjskim. KoreaSat ma dostarczać dostęp do sieci Internet, dystrybucję mediów, usługi transmisji telewizyjnej oraz dedykowane usługi telekomunikacyjne. Planowany czas pracy satelity to 15 lat.

Podsumowanie


Była to już 16. w tym roku udana misja rakiety Falcon 9. Po raz 19. udało się wylądować na Ziemi dolnym stopniem tej rakiety. Sam październik to były aż 3 starty Falcona 9. Następny w planach jest w listopadzie, z tajnym ładunkiem wojskowym Zuma. Po starcie satelity tajnego programu, będziemy obserwować powrót do służby stanowiska startowego SLC-40, który był odbudowywany po zniszczeniach dokonanych przez eksplozję rakiety Falcon 9 we wrześniu 2016 roku. Rakieta wyniesie w tym starcie kapsułę towarową Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 

Źródło: SpaceX/SF101

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Startujący ze stanowiska SLC-39A Falcon 9 z satelitą telekomunikacyjnym KoreaSat 5A. Źródło: SpaceX.

Reklama