Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi satelitę telekomunikacyjnego Telstar 18V

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła na transferową orbitę do geostacjonarnej satelitę Telstar 18V kanadyjskiej firmy telekomunikacyjnej Telesat Canada.

Start odbył się o 5:28 polskiego czasu, gdy na Florydzie była późna noc. Pierwszy stopień rakiety pracował przez 2 minuty i 33 sekundy. Później ładunek był przyspieszany przez górny stopień, podczas gdy dolny stopień wykonał udane lądowanie na bezzałogowej barce.

Drugi stopień po dwóch odpaleniach osiągnął wymaganą orbitę i po 32 minutach od startu wypuścił wynoszonego satelitę.

O ładunku


Telstar 18V to satelita telekomunikacyjny zbudowany przez Space Systems/Loral na bazie platformy SSL-1300. Ładunek ważył podczas startu 7060 kg. W skład jego wyposażenia wchodzą transpondery pasma C i Ku, przeznaczone do transmisji wideo, danych oraz komunikacji mobilnej.

Satelita trafi na pozycję 138 E, skąd będzie obsługiwał region wschodniej Azji, Australii oraz wysp na Pacyfiku. Statek zastąpi wysłanego w 2004 roku satelitę Telstar 18. Telstar 18V został zaprojektowany do pracy przez 15 lat.

Podsumowanie


Niedzielny start rakiety Falcon 9 był już 15. w tym roku. Następny powinien odbyć się na początku października. Wtedy rakieta firmy SpaceX powinna wynieść argentyńskiego satelitę radarowego SAOCOM-1A.

Źródło: SpaceX/NS

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Falcon 9 startujący ze stanowiska LC-40 na Florydzie, z satelitą telekomunikacyjnym Telstar 18V. Źródło: SpaceX.

Reklama