Przejdź do treści

Falcon 9 wynosi satelity telekomunikacyjne Iridium-NEXT i misję badania grawitacji ziemskiej GRACE FO

Rakieta Falcon 9 firmy SpaceX poleciała we wtorek wieczorem z bazy Vandenberg na zachodnim wybrzeżu USA. Wyniosła na orbitę kolejną piątkę satelitów telekomunikacyjnych Iridium oraz dwa ładunki NASA.

Rakieta wzniosła się w niebo o 21:47 czasu polskiego we wtorek. Cały lot przebiegł pomyślnie. Dolny stopień nie wykonywał lądowania. 


Źródło: SpaceX.

 

Iridium-NEXT


Na orbitę trafiła kolejna piątka satelitów Iridium-NEXT. Łącznie w przestrzeni kosmicznej działa już 55 tych ładunków. Pierwsza generacja sieci telekomunikacyjnej Iridium została wysłana w latach 1997-2002. Firma wspierana wówczas przez Motorolę mimo początkowych problemów finansowych z powodzeniem świadczyła globalne usługi telekomunikacyjne. Jej satelity planowane, by działać przez 8 lat, znacznie przekroczyły ten okres użytkowania.

Nowa generacja Iridium ma się docelowo składać z 66 ładunków (oraz satelity zapasowe) na 6 płaszczyznach orbitalnych (niska orbita okołoziemska o wysokości około 780 km). Każdy satelita Iridium-NEXT waży 860 kg i bazuje na platformie ELiTeBus-1000 firmy Thales Alenia. Na satelicie znajdują się transpondery pasma L do komunikacji z odbiornikami na Ziemi oraz pasma Ka do komunikacji między satelitami systemu i ściąganiem danych przez stacje naziemne.

Firma SpaceX od stycznia 2017 roku wynosi wszystkie satelity Iridium-NEXT. Operacja nazywana największą wymianą flotylli w historii przemysłu kosmicznego już niedługo się zakończy. Falcon 9 poleci jeszcze z nowymi satelitami tej firmy dwa razy.

GRACE FO


GRACE Follow-On to kontynuacja niezwykle udanej misji pary satelitów GRACE, które przez 15 lat badały ziemskie pole grawitacyjne. Para satelitów GRACE FO poleci w formacji na orbicie (odległość 220 km) i zmierzy fluktuacje we wzajemnym dystansie, powodowane przez zróżnicowane pole grawitacyjne.

Dokładne mapy pola grawitacyjnego Ziemi pomagają potem naukowcom m.in. w badaniach klimatu. Każdy satelita GRACE FO ma masę 600 kg i bazuje na poprzedniej serii. Satelita mają kształt graniastosłupa o podstawie trapezu. Trzy ze ścian są pokryte galowo-arsenowymi panelami słonecznymi.

Satelity ustalają swoją odległość za pomocą systemu mikrofalowego MWI. MWI działa w pasmach 24 GHz (K) oraz 32 GHz (Ka). Dokładność pomiaru odległości tego systemu to kilka mikronów. Oprócz MWI, do pomiaru odległości w ramach testu użyty będzie zestaw laserowy LRI.

Satelity GRACE-FO będą wykonywać globalną mapę grawitacyjną Ziemi co miesiąc. Dzięki temu możliwa będzie budowa modelu, który uwzględni czasowe zmiany w dystrybucji masy, powodujące fluktuacje pola grawitacyjnego. Głównym powodem tych zmian jest obieg wody, dlatego badanie to pośrednio monitoruje przemieszczanie się wody między atmosferą i lądem. Oprócz tego oczywiście same zmiany w wewnętrznej strukturze naszej planety będą odzwierciedlane przez dane z misji.

Źródło: SpaceX/SN

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z bazy Vandenberg z satelitami Iridium-NEXT i parą satelitów NASA GRACE FO.

Reklama