Przejdź do treści

Falcon 9 wysyła na orbitę telewizyjnego satelitę Hotbird 13F

start falcon 9

Z florydzkiego kosmodromu Cape Canaveral rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę geostacjonarnego satelitę telekomunikacyjnego Hotbird 13F dla firmy Eutelsat.

Start Falcona 9 firmy SpaceX przeprowadzono 15 października 2022 r. Rakietę wystrzelono z wyrzutni SLC-40 o 7.22 rano czasu polskiego (nocny start z USA). Lot rakietowy przebiegł na wszystkich etapach pomyślnie. Satelita został wypuszczony na orbicie transferowej GTO do pozycji geostacjonarnej. Po testach zajmie pozycję 13 E nad Europą.

W 47. w tym roku starcie rakiety Falcon 9 skorzystano z używanego dolnego stopnia rakiety o oznaczeniu B1069. Jest to stosunkowo nowy człon, bo latał poprzednio tylko w dwóch misjach kosmicznych: CRS-24 i Starlink 4-23. Teraz ponownie wrócił na Ziemię i wylądował o własnym napędzie na barce JRTI kilkaset kilometrów od brzegu Florydy, na Oceanie Atlantyckim.


O satelicie Hotbird 13F

Hotbird 13F to jeden z dwóch siostrzanych statków telekomunikacyjnych zbudowanych ostatnio dla operatora Eutelsat przez europejskie zakłady Airbus Defense and Space. Satelita razem z Hotbird 13G mają zastąpić obecnie funkcjonujące na tej pozycji statki Hotbird 13B, 13C i 13D.

Pozycja 13 E na orbicie geostacjonarnej jest wykorzystywana do dystrybucji sygnału telewizyjnego i usług telekomunikacyjnych dla użytkowników Europy, Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Tylko satelity od Eutelsat formują tam jeden z największych systemów transmisji telewizyjnej, dostarczając ponad 1000 kanałów TV dla 160 miliona gospodarstw domowych. Na pozycji tej znajduje się też satelita Hotbird 13E, z którego korzystają polscy usługodawcy telewizji satelitarnej.

Wysłany w tym locie Hotbird 13F to pierwszy satelita bazujący na nowoczesnej platformie Eurostar Neo powstałej przy współpracy firmy Airbus z Europejską Agencją Kosmiczną. Statek ma masę 4500 kg, jest wyposażony wyłącznie w napęd elektryczny do manewrów orbitalnych, a para jego paneli słonecznych jest w stanie dostarczać 22 kW mocy. Na satelicie umieszczono 80 transponderów pasma Ku. Planowany czas działania satelity to 15 lat.

Początkowo satelity Hotbird 13F i 13G miały lecieć na nowej europejskiej rakiecie Ariane 6. Wprowadzenie jest do służby opóźniło się jednak i operator postanowił przenieść usługę wyniesienia swoich statków na rakietę Falcon 9. Już w listopadzie w kolejnym starcie do 13F dołączy Hotbird 13G.


Podsumowanie

Start rakiety Falcon 9 był 133. udanym lotem rakiety orbitalnej na świecie w 2022 r. Firma SpaceX zamierza jeszcze w październiku z tego samego stanowiska przeprowadzić kolejną misję z satelitami Starlink. Niedługo ma zostać również przeprowadzony pierwszy od ponad trzech lat lot rakiety Falcon Heavy z amerykańskim ładunkiem wojskowym.

Mniej więcej w tym samym czasie, co trwały przygotowania do omawianego tutaj lotu Falcon 9, prowadzono misję powrotu astronautów Crew-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Szczegóły pojawią się w osobnym artykule.

 

Więcej informacji:


Na podstawie: SpaceX/ESA/Eutelsat/NSF

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z satelitami Intelsat Galaxy 33 i 34 podczas poprzedniej misji rakietowej ze stanowiska SLC-40 na Cape Canaveral. Źródło: SpaceX.

Reklama