Przejdź do treści

Festiwal Copernicus 2022: Informacja (nie tylko) w astronomii

Logo Copernicus Festival

Od 17 do 22 maja 2022 roku krakowski Festival Copernicus powraca – po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią – także w formie stacjonarnej. Jego głównym tematem będzie informacja, również w kontekście fizycznym i astronomicznym.

Jak dostęp do informacji zmienia nasze postrzeganie rzeczywistości? Czy faktycznie żyjemy w informacyjnych bańkach, podtrzymywanych przez media społecznościowe? Jakie prawdy o świecie zawiera jeden kubit? A jak zmieniły się ostatnimi czasy astronomiczne nośniki informacji? Na te i inne pytania odpowiedzą goście Copernicus Festival 2022, który odbędzie się na żywo między 17 a 22 maja w krakowskim Muzeum Inżynierii i Techniki, a także online na kanale Copernicus.

Festiwal bywa przez organizatorów określany jako święto nauki, dyskusji i sztuki. W planie jest wiele ciekawych wykładów i dyskusji obejmujących szeroki zakres wiedzy: od nauk ścisłych i inżynieryjnych po humanistyczne. Osobom zainteresowanym informatyką i nowymi technologiami można szczególnie polecić wykład Profesora Artura Ekerta, światowej sławy fizyka, wybitnego specjalisty w dziedzinie kwantowego przetwarzania informacji i jednego z pionierów kryptografii kwantowej, zatytułowany Informacja jest fizyczna: od bitów do kubitów (21 maja, godzina 19:30).

Dla miłośników astronomii ciekawy będzie też wykład Perceptio – Nie tylko światło — nowa era astronomii (19 maja, godzina 16:30), który wygłosi doktor habilitowany nauk fizycznych, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Sebastian Szybka, fizyk i kosmolog specjalizujący się w teorii grawitacji Einsteina, stały współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Jego zainteresowania naukowe dotyczą czarnych dziur, fal grawitacyjnych oraz kosmologii.

O czym zatem będzie wykład? Niezwykły obraz kosmosu, wraz z tajemniczymi czarnymi dziurami i Wielkim Wybuchem, z którego wyłonił się wszechświat, zawdzięczamy pośrednio astronomicznej rewolucji, która w dwudziestym wieku pozwoliła astronomom wyjść poza obserwacje w świetle widzialnym. Obecnie jesteśmy na progu znacznie większego przełomu, który prowadzi nas poza obserwacje w falach elektromagnetycznych. Informacja o tym, co dzieje się we wszechświecie, dociera do nas również za pośrednictwem fal grawitacyjnych, cząstek zwanych neutrinami oraz promieniowania kosmicznego. Istnienie niezależnych źródeł informacji to nowa jakość w astronomii i zarzewie kolejnej rewolucji. astronomiczną wolność słowa określa się mianem astronomii wielonośnikowej – czytamy na stronie wydarzenia.

Polecamy! Ci, którzy nie mogą być podczas wydarzenia w Krakowie, mogą śledzić je w internecie za pośrednictwem kanału YouTube.


Czytaj więcej:


Źródło: Copernicus Festival/UJ

Opracowanie: Elżbieta Kuligowska

Reklama