Przejdź do treści

Firma Astrobotic dostarczy łazik NASA na powierzchnię Księżyca

img

Firma Astrobotic wygrała kontrakt na dostarczenie na powierzchnię Księżyca łazika NASA VIPER. Agencja zapłaci za dostarczenie pojazdu w okolice bieguna południowego 199,5 mln dolarów.

VIPER, czyli Volatiles Investigating Polar Exploration Rover będzie bezzałogowym pojazdem eksploracyjnym, który ma przygotować szlak przed ponownym lądowaniem człowieka na Księżycu w 2024 r. w ramach misji Artemis III. Misja ma zostać przeprowadzona pod koniec 2023 r.

Kontrakt dla Astrobotic to kolejna usługa wykupiona przez NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Lądownik Peregrine firmy Astrobotic dostał już wcześniej kontrakt na wyniesienie ładunku naukowego na powierzchnię Księżyca w 2021 roku. W tym samym roku firma Intuitive Machines także dostarczy ładunki dla NASA za pomocą swojego lądownika NOVA-C. W 2022 r. usługę dostarczenia ładunków na Księżyc ma też wykonać lądownik XL-1 firmy Masten Space Systems.

Przeczytaj więcej: NASA wybrała eksperymenty do misji komercyjnych lądowników księżycowych

Ważący około 450 kg łazik VIPER zostanie wyposażony w cztery instrumenty naukowe do badania księżycowego regolitu. Łazik ma przejechać kilka kilometrów na Księżycu, a jego misja ma trwać około 100 dni. Pojazd będzie mógł też wykonywać odwierty do głębokości 1 m. Część z urządzeń naukowych łazika zostanie przetestowana w misjach komercyjnych lądowników w 2021 i 2022 r.


Odcinek programu Astronarium o misjach Artemis.

VIPER ma mieć zadanie znalezienia miejsc koncentracji lodu wodnego w wiecznie zacienionych kraterach Księżyca. Ma to pomóc w utworzeniu pierwszej globalnej mapy zasobów wodnych naszego naturalnego satelity. Dane naukowe z misji pozwolą też zaplanować miejsca lądowań załogowych misji Artemis.

Sam pojazd powstaje w centrum NASA Johnson Space Center w Houston, a misją zarządza ośrodek Ames Research Center. Oprogramowanie do łazika jest rozwijane w Ames, Kennedy Space Center oraz firmie Honeybee Robotics.

 

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Wizja artystyczna łazika VIPER na powierzchni Księżyca. Źródło: NASA Ames/Daniel Rutter.


 

 

Reklama