Przejdź do treści

Firma Intuitive Machines wybrała miejsce lądowania na Księżycu. Firma Masten wygrywa kontrakt z NASA na kolejny lądownik programu CLPS

img

Firma Intuitive Machines ogłosiła 13 kwietnia miejsce lądowania na Księżycu dla swojego lądownika NOVA-C. NASA ogłosiła też, że Masten jest trzecią firmą, która wykona kontrakt na dostawę ładunków na powierzchnię Księżyca.

Intuitive Machines wybrała na lądowanie swojej misji obszar Vallis Schrasoteri - największej doliny na Księżycu, otoczonej Oceanem Burz. Miejsce to było wcześniej kandydatem dla lądowania misji Apollo 18, która nie została przeprowadzona z powodu anulowania całego programu. Misja o nazwie IM-1 ma być wykonana w październiku 2021 r. w ramach kontraktu Commercial Lunar Payload Services z NASA.

Lądownik NOVA-C ma dostarczyć na powierzchnię Księżyca do 100 kg ładunku naukowego i technologicznego. Statek ma umożliwiać całodobową komunikację z Ziemią i dostarczać zamontowanym ładunkom do 200 W mocy. Napęd lądownika stanowić będzie silnik zasilany mieszanką ciekłego tlenu i metanu.

Amerykańska agencja kosmiczna zorganizowała w 2019 r. konkurs na komercyjne lądowniki, które dostarczą na powierzchnię Księżyca ładunki mające pomóc w planowaniu misji załogowych. Zgodnie z planami programu Artemis w 2024 r. ma być wykonane pierwsze od misji Apollo lądowanie człowieka na Księżycu. W ubiegłym roku kontrakty CLPS otrzymały firmy Astrobotic i Intuitive Machines. Astrobotic ma swój lądownik Peregrine wysłać w kierunku Księżyca także w 2021 r.

NASA ogłosiła też w ostatnim czasie kolejnego zwycięzcę kontraktu CLPS. Firma Masten zbuduje i wyśle dla agencji swój lądownik XL-1, który dostarczy ładunki naukowe w pobliże bieguna południowego Księżyca w 2022 r. Wybrano też już zestaw 9 eksperymentów, które zostaną umieszczone na tym lądowniku. Są to detektory promieniowania kosmicznego, miniaturowy łazik, spektrometry do pomiarów chemicznych powierzchni, ramię robotyczne do testów pobierania próbek i zestaw luster do pomiarów odległości dla przyszłych misji orbitalnych i lądowań.

Oprócz kontraktu na lądownik, firma Masten otrzyma finansowanie na rozwój platformy FAST (Masten in-Flight Alumnia Spray Technique Landing Pad). Statek wyposażony w system FAST może wypuszczać pod sobą specjalny materiał, który utwardzi regolit. Dzięki temu powierzchnia, na której wyląduje lądownik będzie miała większą odporność termiczną i wyrzut z silników rakietowych stworzy mniejszej głębokości krater.

NASA w ramach komercyjnego programu CLPS wezwała 14 firm do składania propozycji umieszczenia na powierzchni Księżyca łazika VIPER. Pojazd NASA ma być pierwszym, którego misja będzie polegała na poszukiwaniach wody i innych rzadkich związków w rejonie biegunowym Księżyca. Wkrótce agencja powinna ogłosić konkursy na kolejne ładunki naukowe i technologiczne do wysłania na powierzchnię Księżyca w kolejnych latach.

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Wizja lądownika XL-1 firmy Masten na powierzchni Księżyca. Źródło: Masten Space Systems.