Przejdź do treści

Firma Intuitive Machines wybrała miejsce lądowania na Księżycu. Firma Masten wygrywa kontrakt z NASA na kolejny lądownik programu CLPS

img

Firma Intuitive Machines ogłosiła 13 kwietnia miejsce lądowania na Księżycu dla swojego lądownika NOVA-C. NASA podała też, że Masten jest trzecią firmą, która zrealizuje kontrakt na dostawę ładunków na powierzchnię Księżyca.

Intuitive Machines wybrała na lądowanie swojej misji obszar Vallis Schrasoteri – największej doliny na Księżycu, otoczonej Oceanem Burz. Miejsce to było wcześniej kandydatem dla lądowania misji Apollo 18, która nie została przeprowadzona z powodu anulowania całego programu. Misja o nazwie IM-1 ma być zrealizowana w październiku 2021 roku w ramach kontraktu Commercial Lunar Payload Services (CLPS) z NASA.

Lądownik NOVA-C ma dostarczyć na powierzchnię Księżyca do stu kilogramów ładunku – sprzętu naukowego i technicznego. Statek ma umożliwiać całodobową komunikację z Ziemią i dostarczać zamontowanym urządzeniom do 200 W mocy. Napęd lądownika stanowić będzie silnik zasilany mieszanką ciekłego tlenu i metanu.

NASA zorganizowała w 2019 roku konkurs na komercyjne lądowniki, które dostarczą na powierzchnię Księżyca ładunki mające pomóc w planowaniu misji załogowych. Zgodnie z planami programu Artemis, w 2024 roku ma być wykonane pierwsze od misji Apollo lądowanie człowieka na Księżycu. W ubiegłym roku kontrakty CLPS otrzymały firmy Astrobotic i Intuitive Machines. Firma Astrobotic ma wysłać w kierunku Księżyca swój lądownik Peregrine także w 2021 roku.

NASA ogłosiła też w ostatnim czasie kolejnego zwycięzcę kontraktu CLPS. Firma Masten zbuduje i wyśle dla agencji swój lądownik XL-1, który w 2022 roku dostarczy sprzęt naukowy w pobliże południowego bieguna Księżyca. Wybrano też już zestaw dziewięciu urządzeń, które zostaną umieszczone na tym lądowniku. Są to detektory promieniowania kosmicznego, miniaturowy łazik, spektrometry do pomiarów chemicznych powierzchni, ramię robotyczne do testów pobierania próbek i zestaw luster do pomiarów odległości dla przyszłych misji orbitalnych i lądowań.

Oprócz kontraktu na lądownik, firma Masten otrzyma finansowanie na rozwój platformy FAST (Masten in-Flight Alumnia Spray Technique Landing Pad). Statek wyposażony w system FAST może wypuszczać pod sobą specjalny materiał, który utwardzi regolit. Dzięki temu powierzchnia, na której wyląduje lądownik, będzie miała większą odporność termiczną i wyrzut z silników rakietowych spowoduje powstanie krateru o mniejszej głębokości.

NASA w ramach komercyjnego programu CLPS wezwała czternaście firm do składania propozycji umieszczenia na powierzchni Księżyca łazika VIPER. Pojazd NASA ma być pierwszym, którego misja będzie polegała na poszukiwaniach wody i innych rzadkich związków w rejonie biegunowym Księżyca. Wkrótce agencja powinna ogłosić konkursy na wysłanie w kolejnych latach następnych kolejnych ładunków sprzętu naukowego i technicznego na powierzchnię Księżyca.

Na podstawie: NASA

Opracował: Rafał Grabiański

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Wizja lądownika XL-1 firmy Masten na powierzchni Księżyca. Źródło: Masten Space Systems.


 

Reklama