Przejdź do treści

Firma Near Space Technologies działa już od roku

Firma Damiana Mayera

Firma Near Space Technologies jest jedną z najmłodszych firm polskiego sektora kosmicznego. Została zarejestrowana w grudniu 2017 roku, a działalność rozpoczęła w styczniu 2018 roku. Jej właścicielem jest znany w środowisku polskich rakietowców Damian Mayer z Tczewa.

Firma Near Space Technologies powstała jako kolejny, naturalny krok w rozwoju zainteresowań i doświadczeń Damian Mayera. W latach 20132016 prowadził pracownię rakietową Rakietowy Tczew w ramach Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. W tym czasie testował różne rozwiązania, począwszy od rakiet modelarskich, poprzez ponaddźwiękowe rakiety sondujące, aż po balony meteorologiczne. Po zamknięciu pracowni, wynikającym z faktu podjęcia studiów na angielskiej uczelni na kierunku Aerospace Engineering, Astronautics and Space Technologies, postanowił zrealizować poważniejsze projekty w dziedzinie rakietowej. W ten sposób doszło do powstania firmy Near Space Technologies.

 

Już w nazwie firmy ujęty został zakres jej działania. Firma koncentruje się na działalności typu Near Space, a jej celem jest dostarczenie szerokiej gamy produktów i usług dla tego środowiska. Mowa tutaj zarówno o modelarzach rakietowych, dla których (we współpracy z liderem rakiet modelarskich na polskim rynku) przygotowywana jest szeroka gama wysoko jakościowych produktów, w tym modeli rakiet małej, średniej i dużej mocy o różnym stopniu trudności. Jednak oferta dla modelarzy nie jest głównym obszarem działalności tej firmy. Near Space Technologies rozwijać ma własne technologie rakiet sondujących oraz hybrydowych napędów rakietowych i oferować produkty i usługi również dla projektów naukowych i eksperymentalnych. Aktualnie prowadzone są prace przygotowawcze do realizacji kolejnych tak zaawansowanych projektów. Firma oferować ma również usługi obsługi misji rakietowych i balonowych. Celem Near Space Technologies jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym działaniami związanymi z amatorską astronautyką tanich i profesjonalnych rozwiązań, aby wspomagać rozwój tego typu przedsięwzięć nie tylko na rynku polskim, lecz również międzynarodowym. Firma prowadziła rozmowy z klientami z Wielkiej Brytanii czy Włoch, którzy byli zainteresowani jej ofertą.

 

Firma jest jednoosobowa, ale skupia wokół siebie grono osób zajmujących się amatorsko i zawodowo bliskim kosmosem. Część projektów realizowana jest we współpracy z innymi firmami sektora kosmicznego w celu wypracowania wspólnych rozwiązań i poszerzenia horyzontów. 

 

W ciągu ostatniego roku firma Near Space Technologies intensywnie współpracowała z innymi firmami z sektora kosmicznego lub z zespołami studenckimi zajmującymi się projektami kosmicznymi.

 

W styczniu 2018 roku rozpoczęła się oficjalna współpraca z marką Rocketmania! Near Space Technologies dostarczać ma szerokiej gamy produktów na potrzeby modelarstwa rakietowego (m.in. rur na korpusy rakiet, głowic, spadochronów oraz elementów wewnętrznych oraz modeli rakiet o różnej mocy, które dostępne będą zarówno na rynku polskim, jak i międzynarodowym).

 

Z końcem marca 2018 roku Damian Mayer nawiązał współpracę z firmą Spartaqs Sp. z o.o. z Katowic w celu stworzenie nowych systemów wynoszenia opracowywanych w oparciu o technologie rozwijane przez obie firmy.

 

W czerwcu 2018 roku firma rozpoczęła też współpracę z zespołem studentów Politechniki Wrocławskiej działających pod nazwą PoliWRocket. Realizują oni projekt rakiety badawczej, która w dniach 1822 czerwca 2019 r. weźmie udział w zawodach SpacePort America Cup w Stanach Zjednoczonych i konkurować będzie z najlepszymi konstrukcjami rakietowymi z całego świata. Na potrzeby projektu firma służyła profesjonalną konsultacją w zakresie systemu odzysku rakiety oraz wykonała dwa zestawy klasterowanych spadochronów najwyższej jakości.

 

24 listopada 2018 roku zespół PWr Aerospace z Politechniki Wrocławskiej uczestniczył w Lotach Rakiet Eksperymentalnych w Drawsku Pomorskim. Firma Near Space Technologies  wsparła projekt, dostarczając odpowiednio przygotowane rury kompozytowe stanowiące korpus rakiety i spadochrony.

 

Natomiast 3 grudnia 2018 roku został podpisany list intencyjny z Fundacją OpenSpace, która realizuje projekt low-costowego satelity edukacyjnego o rozmiarach 1U (10x10x10 cm).

 

Firma bierze udział także w wydarzeniach popularyzujących badania kosmiczne np. 23 czerwca 2018 roku w Zielonej Górze w ramach Święta Województwa Lubuskiego odbył się panel wystawienniczy poświęcony polskiemu sektorowi kosmicznemu,  a firma Near Space Technologies zaprezentowała rakietę ponaddźwiękową STREGA (która w kwietniu 2015 roku osiągnęła pułap 4800 metrów z prędkością Mach 1,65). Oprócz tego przedstawiła prototyp nawijarki do kompozytów polimerowych, który cieszył się sporym zainteresowaniem.


Damian Mayer interesował się rakietami od dziecka, ale profesjonalne początki jego zainteresowania modelarstwem rakietowym sięgają roku 2010 roku, kiedy  zbudował swój pierwszy model rakiety całkowicie od zera. Od tego czasu zgłębiał tajniki modelarstwa rakietowego i starał się ciągle pogłębiać swoją wiedzę w tym zakresie. Kosmos interesował go od zawsze. A ponieważ jedynym sposobem dotarcia w kosmos są jak na razie tylko rakiety, począwszy od 2012 roku zaczął z powodzeniem budować własne rakiety dużej mocy, a w roku 2013 narodził się projekt rakiety naddźwiękowej STREGA. Przetestowana ona została w 2015 roku na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim. Od tamtego czasu przygotowane zostały dwie kolejne rakiety ponaddźwiękowe, z których jedna zaliczyła CATO (catastrophic spowodowane awarią silnika rakietowego, druga zaś z powodzeniem odbyła 3 prawidłowe loty naddźwiękowe i bezpiecznie wylądowała na terenie poligonu. Od 2017 roku w kręgu zainteresowań Damiana Mayera jest również obsługa misji stratosferycznych z wykorzystaniem balonów meteorologicznych.


Największym marzeniem młodego polskiego przedsiębiorcy jest lot suborbitalny w kosmos, najlepiej we własnej rakiecie.

 

Opracowanie: Paweł Z. Grochowalski

 

Źródło : Damian Mayer, Near Space Technologies

 

 

Reklama