Przejdź do treści

Firma SpaceX wysłała pierwszą prywatną misję na orbitę

img

Wystartowała pierwsza w pełni prywatna orbitalna misja kosmiczna. Rakieta Falcon 9 wyniosła statek Crew Dragon na niską orbitę okołoziemską. W statku poleciały cztery osoby, które spędzą w przestrzeni kosmicznej 3 dni w ramach misji Inspiration4.

Lot został przeprowadzony z kosmodromu w Kennedy Space Center na Florydzie. Rakieta z astronautami wystartowała 16 września 2021 r. o 2:02 w nocy czasu polskiego. Statek Crew Dragon trafił na wstępną orbitę o wysokości 200 km, skąd później o własnym napędzie podniesie się na wysokość 575 km. To najdalej od Ziemi jak był człowiek od czasów programu Apollo. Załoga Inspiration4 spędzi na orbicie 3 dni. Ze statku będzie podziwiała widoki planety oraz przeprowadzała badania naukowe.


O misji

Inspiration4 to prywatna misja statku Crew Dragon, ufundowana przez miliardera Jareda Isaacmana – założyciela firmy płatności online Shift4 Payments. Jared zorganizował lot, którego celem jest podnoszenie świadomości społecznej dotyczącej leczenia nowotworów oraz zebranie funduszy na szpital dziecięcy St. Jude, w którym pracuje się nad rozwijaniem terapii leczenia nowotworów wśród najmłodszych.

W misji Inspiration4 wezmą udział cztery osoby:

Jared Isaacman – pomysłodawca i fundator misji. Założyciel firmy Shift4 Payments, a w wolnym czasie lata odrzutowcami. Pobił rekord szybkości oblotu kuli ziemskiej, założył firmę szkoleniową, w której trenowani byli piloci myśliwców. Jest dowódcą misji Inspiration4.

Hayley Arceneaux – asystentka lekarza pracująca w St. Jude, która sama w wieku dziecięcym zachorowała na raka kości. W locie pełni rolę oficera medycznego i specjalistki misji.

Chris Sembrosky – wieloletni pracownik Sił Powietrznych USA, gdzie odpowiadał za serwisowanie międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM). Obecnie pracuje w Lockheed Martin. W locie będzie drugim specjalistą misji.

Dr Sian Proctor – profesorka geofizyki w South Mountain Community College w Arizonie. Związana ściśle z lotami kosmicznymi. Uczestniczyła w naborze astronautów NASA, brała udział w wielu misjach analogowych. W tej misji będzie pełniła rolę pilota.


Przebieg startu

Rakieta Falcon 9 wystartowała ze stanowiska LC-39A na kosmodromie Kennedy Space Center na Florydzie. Lot rozpoczął się 16 września 2021 r. o 2:02 czasu polskiego, kiedy po uruchomieniu 9 silników Merlin 1D dolnego stopnia fizycznie odłączono rakietę od platformy startowej.

Rakieta ze statkiem na szczycie przeszła przez największe obciążenia aerodynamiczne około minutę po starcie. Nieco ponad 2,5 minuty od startu swoją pracę zakończył dolny stopień. Następnie odłączył się od reszty rakiety i kilka sekund później uruchomiony został pojedynczy silnik Merlin Vac w górnym stopniu.

Lot górnego stopnia trwał do niecałych 9 minut od startu. W tym momencie statek Crew Dragon znalazł się z rakietą na wstępnej, niskiej orbicie okołoziemskiej. Krótko po zakończeniu pracy górnego stopnia statek Crew Dragon oddzielił się od niego i rozpoczął samodzielny lot.

W misji Inspiration4 wykorzystano dolny stopień rakiety Falcon 9 o oznaczeniu B1062. Był to już trzeci lot tego członu. Poprzednio wynosił on misje satelitów GPS III SV-04 oraz SV-05. Po wykonanej pracy stopień ponownie wrócił na Ziemię, miękko lądując na autonomicznej barce JRTI na Oceanie Atlantyckim.

Astronauci podróżują w tej misji w kapsule Crew Dragon „Resilience” – tej samej który wykonał pierwszą kontraktową misję załogową SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Crew-1).


Podsumowanie

Inspiration4 to pierwsza misja kosmiczna, w której na orbitę zostali wyniesieni sami „turyści kosmiczni”. W statku nie ma nikogo, kto przeszedłby tradycyjne trwające kilka lat szkolenie astronautyczne w agencji NASA.

To też pierwsza misja załogowa od czasu programu Apollo, w której załoga zostanie wyniesiona tak wysoko. Orbita o wysokości 575 km to wyżej niż lata Międzynarodowa Stacja Kosmiczna oraz wyżej niż orbituje Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który był serwisowany kilkanaście lat temu.

W momencie wysłania misji Inspiration4 w przestrzeni kosmicznej znalazło się 14 osób: 7 na pokładzie ISS, 3 na Chińskiej Stacji Kosmicznej oraz 4-osobowa załoga lotu Inspiration4. Jest to rekord w liczebności ludzi na orbicie.

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: SpaceX

Opracował: Rafał Grabiański
 

Na zdjęciu: Rakieta Falcon 9 startująca z misją Inspiration4. Źródło: SpaceX

Reklama