Przejdź do treści

Firma SpaceX wysyła zestaw 53 satelitów Starlink w misji Starlink 4-21

falcon 9

Firma SpaceX wykonała swoją 28. w tym roku misję orbitalną. 7 lipca z kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9 z zestawem 53 satelitów Starlink.

Rakietę Falcon 9 wystrzelono z wyrzutni SLC-40 na kosmodromie Cape Canaveral 7 lipca 2022 roku o 15:11 czasu polskiego. Lot rakietowy przebiegł pomyślnie i nieco ponad kwadrans po starcie górny człon wypuścił na orbicie wszystkie 53 satelity.

W misji wykorzystano używany dolny stopień rakiety Falcon 9 – weteran lotów. Człon o oznaczeniu fabrycznym B1058 wykonał wcześniej już 12 misji: załogowy lot Demo-2 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), misję ANASIS-II, towarową misję CRS-21 do ISS, misje współdzielone dla wielu klientów Transporter-1 i Transporter-3, oraz loty satelitów Starlink – Starlink L12Starlink L20Starlink L23Starlink L26, Starlink 4-1, Starlink 4-8 i Starlink 4-17. To był już jego 13. lot i 13. powrót na Ziemię. Stopień po wykonanej pracy wylądował o własnym napędzie na barce autonomicznej JRTI na Oceanie Atlantyckim.


O sieci Starlink

Firma SpaceX buduje na niskiej orbicie okołoziemskiej sieć satelitów telekomunikacyjnych Starlink, zapewniających szerokopasmowy dostęp do Internetu. Głównymi klientami sieci są osoby i organizacje zlokalizowane w miejscach, gdzie naziemne usługi są zawodne bądź w ogóle niedostępne. W misji Starlink 4-21 opisywanej tutaj wysłano zestaw 53 satelitów na powłokę nr 4.

W maju 2021 roku SpaceX zakończył budowę pierwszej powłoki orbitalnej sieci satelitów Starlink. W ubiegłym roku rozpoczęła się też intensywna faza zapełniania kolejnej powłoki, oznaczonej cyfrą 4 (stąd nazwy misji 4-X). Są to orbity o wysokości 540 kilometrów i inklinacji 53,2 stopni. W 2022 roku wszystkie loty do tej pory kierowane są na tą powłokę. Łącznie firma SpaceX wysłała na orbitę ponad 2700 statków.
 

 


Więcej o sieci Starlink


 

Obecnie w misjach są wysyłane satelity Starlink wersji V1.5. Każdy z nich ma masę około 300 kilogramów. Ich ładunek telekomunikacyjny składa się z anten obsługujących pasma radiowe Ka i Ku oraz laserów i systemów odbiorczych do międzysatelitarnej komunikacji laserowej. Statki mają też zamontowane specjalne osłony zmniejszające odbijanie promieni słonecznych od nich. Po wypuszczeniu na orbicie rozkładają pojedyncze panele słoneczne i po testach działania każde z urządzeń odpala silniki jonowe Halla, by trafić na docelową orbitę kołową.

Sieć Starlink poszerza grono odbiorców. W pierwszej fazie budowy sieci firma SpaceX skupiała się na detalicznej sprzedaży usługi dla firm i użytkowników indywidualnych. W maju 2022 roku ogłoszono, że Starlink ma już 400 000 aktywnych abonentów na całym świecie. Starlink wchodzi też na rynek mobilnych usług w sektorze lotniczym – kolejne linie lotnicze testują ten sposób łączności w swoich samolotach. W czerwcu amerykański regulator telekomunikacyjny FCC udzielił SpaceX zezwolenia na sprzedaż mobilnych terminali sieci Starlink do wykorzystywania nie tylko w samolotach ale też np. w pojazdach czy na statkach.


Podsumowanie

Misja Starlink 4-21 była 76. udanym lotem orbitalnym na świecie w 2022 roku. Firma SpaceX wykonała już 28 lotów, wszystkie z użyciem rakiety Falcon 9. Drugie półrocze będzie równie intensywne. W planach są oczywiście kolejne loty uzupełniające powłokę nr 4 satelitów Starlink i rozpoczynające uzupełnianie powłoki nr 3. W sierpniu rakieta Falcon 9 wyśle w kierunku Księżyca południowokoreańską sondę Danuri. W najbliższych miesiącach szykują się też komercyjne misje dla firm telekomunikacyjnych i Amerykańskich Sił Kosmicznych.

 

 

Więcej informacji:


Na podstawie: NSF/SpaceX

Opracowanie: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Ślad ognia z silników rakietowych rakiety Falcon 9 wykonany w długiej ekspozycji podczas startu rakiety z satelitami zestawu Starlink 4-21. Źródło: SpaceX

 

Reklama