Przejdź do treści

Floryda przygotowuje się do nadejścia huraganu Dorian

img

Wschodnie wybrzeże USA przygotowuje się na nadejście huraganu Dorian, który przybiera na sile. Tego poranka otrzymał 4. kategorię w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Huragan zagraża najbardziej Florydzie i północno-zachodnim Bahamom. Satelity NASA pomagają w przewidywaniu jego drogi i siły z jaką uderzy.

Na wschodnim wybrzeżu USA i rejonie wysp Bahama trwają ostatnie przygotowania przed nadejściem huraganu Dorian. W tej chwili alarm huraganowy jest podniesiony na Wyspach Abaco i Grand Bahama, gdzie huragan dotrze w niedzielę. Nad wybrzeże Florydy Dorian powinien dotrzeć w nocy z poniedziałku na wtorek.

Amerykańska instytucja National Hurricane Center, która zajmuje się prognozowaniem drogi i intensywności huraganów nawiedzających Stany Zjednoczone przewiduje, że Dorian powinien zawrócić na północ przed dotarciem do wybrzeża Florydy, jednak dopiero kolejne dni pokażą czy tak się stanie i jaką intensywność będą miały burze i wiatry na amerykańskim wybrzeżu.

img
Prognoza drogi huraganu Dorian. Znakiem X zaznaczono jego lokalizację 31 sierpnia o 11:00 czasu polskiego. Źródło: National Hurricane Center.

Do huraganu przygotowuje się centrum lotów kosmicznych Kennedy Space Center na Florydzie i baza lotnicza Cape Canaveral. Aktywowano tam już system przygotowania do huraganu HURCON, który był wykorzystywany ostatnio w 2016 i 2017 roku podczas huraganów Matthew i Irma. Celem tych procedur jest zminimalizowanie zniszczeń dla kluczowej infrastruktury i budynków centrum kosmicznego. Huragan Irma przechodzący przez wybrzeże USA w 2017 roku spowodował zniszczenia, które zamknęły kosmodrom na około tydzień.

W piątkowy poranek mobilna platforma z wieżą startową dla ciężkiej rakiety NASA SLS została przetransportowana z powrotem ze stanowiska 39B do budynku VAB. Na Florydzie znajduje się teraz też jedno z miejsc produkcji prototypów rakiety Starship firmy SpaceX. W Cocoa trwają prace zabezpieczające znajdujący się na zewnątrz sprzęt, a to co się da jest chowane do budynków. W Cocoa powstaje drugi pełnoskalowy prototyp pojazdu kosmicznego Starship, zwany Starhopper Mk. 2.

 

 

W przygotowaniach do nadejścia huraganu meteorologom pomagają satelity NASA. Na przykład satelita Suomi NPP dostarcza naukowcom danych o intensywności huraganu, temperaturze wierzchołków chmur, cyrkulacji, ilości opadów i budowie huraganu. To wszystko pozwala przewidzieć kierunek jaki obierze huragan i oszacować jaka będzie jego siła.

img
Huragan Dorian zarejestrowany w podczerwieni przez satelitę Suomi NPP. Zdjęcie wykonano 30 sierpnia br. o 8:17 czasu polskiego. Satelita znajdował się wtedy praktycznie bezpośrednio nad centrum burzowym huraganu. Źródło:  NASA/NOAA/UWM-SSEC-CIMSS/William Straka III.

30 sierpnia kamery na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej także uchwyciły rozwój huraganu nad Oceanem Atlantyckim.


Więcej informacji:

Źródło: NASA/NHC/NS

Na zdjęciu tytułowym: Obraz satelitarny huraganu Dorian w świetle widzialnym, zarejestrowany 29 sierpnia. Źródło: NOAA.

Reklama