Przejdź do treści

Fundacja Girls in Aerospace - inicjatywa 17-letniej Karoliny Dubiel

Karolina Dubiel w Muzeum Lotnictwa

Karolina Dubiel jest aktywistką na rzecz kobiet w STEM i laureatką prestiżowych wyróżnień Facebooka dla twórców zmian pokolenia Z. Jako kadetka Cywilnego Patrolu Powietrznego i entuzjasta lotnictwa, założyła i osobiście zarządza Fundacją Girls in Aerospace, globalną organizacją non-profit. Jej działania zostały wyróżnione m.in. przez Metę, Onet, Nowy Marketing, Women's Republic i InternQueen.

Karolina Dubiel ma 17 lat i mieszka w Seattle w stanie Waszyngton. Uczy się w USA, ale lato spędza w Polsce. Oprócz języka polskiego i angielskiego z Karoliną można porozumieć się także w języku hiszpańskim. Karolina jest zapaloną koderką, w swoim wolnym czasie czerpie przyjemność z tworzenia stron internetowych i tworzenia aplikacji na iOS oraz zajmuje się cyberbezpieczeństwem w Linuksie. Jej wszystkie działania zostały wyróżnione m.in. przez Meta, Onet, Nowy Marketing, Women's Republic i InternQueen.

Tuż przed swoimi 15. urodzinami Karolina otrzymała Certyfikat Studenta Pilota i została kadetką Cywilnego Patrolu Powietrznego (Civil Air Patrol). Było to jej marzenie, do którego dążyła od dziecka.

Chociaż byłam dumna ze wszystkiego, co osiągnęłam, nie mogłam przestać myśleć o dziewczynach, którym nie dano takich możliwości – mówi Karolina Dubiel.

Fundacja Girls in Aerospace

W roku 2020 postanowiła założyć Fundację Girls in Aerospace (GIA). Jest to globalna organizacja non-profit, której celem jest zapewnianie dostępu do lotnictwa i aeronautyki dziewczynom na całym świecie.

Na początku spodziewałam się, że fundacja będzie tylko małą społecznością, która organizuje kilka webinarów. Jednak szybko okazało się, że nasza sprawa naprawdę odbiła się echem wśród ludzi – istniało ogromne zapotrzebowanie na wzmocnienie pozycji kobiet w dziedzinie lotnictwa i kosmonautyki – wspomina Dubiel.

Karolina ze swoimi współpracownikami każdego roku inspiruje ponad 15 tys. dziewczyn poprzez seminaria internetowe i programy mentorskie. Do tej pory Fundacja ma 5 tys. zarejestrowanych członków. Dzięki różnym inicjatywom Karolinie udało się zebrać ponad 10000 USD na finansowanie czesnego dla członków GIA. Jedną z takich inicjatyw było spotkanie z byłą astronautką NASA i dyrektorem Muzeum Lotnictwa – Bonnie J. Dunbar, która latała kosmicznymi wahadłowcami (Space Shuttle) w misjach pomiędzy 1985 a 1998 rokiem. W sumie w kosmosie spędziła ponad 50 dni, w tym dwa razy dokowała do stacji Mir.

Magazyn „Girls in Aerospace” i webinaria

Nasze programy szybko rozszerzyły się na kampanie w mediach społecznościowych, tj. #WeAreGIA, w których zwracaliśmy uwagę na kobiety, które na co dzień pracują w kosmonautyce oraz na te, które mieszkają wśród nas. W grudniu 2020 wydaliśmy magazyn „Girls in Aerospace”, w którym zamieściliśmy wywiady z naszymi członkiniami i wybitnymi aktywistkami. To właśnie w tym czasie po raz pierwszy zaczęłam dostrzegać namacalny wpływ, jaki wywarła fundacja, co tylko zainspirowało mnie do dalszej pracy. W ciągu następnego roku zorganizowaliśmy wiele webinarów, w tym „Wstęp do Astrobiologii” oraz panel z udziałem kobiet specjalizujących się w inżynierii lotniczej. W webinarach wzięło udział ponad 100 osób – kontynuuje wspomnienia Karolina.

W 2021 roku GIA otrzymała sponsoring od Facebooka PL w ramach kampanii „Meet the Future” i gościła w podcaście wspieranym przez Forbes, aby pokazać wpływ Fundacji na młode kobiety w Europie i na świecie. W publikacji Facebooka pt. „Poznaj polską generację Z” Karolina Dubiel wyjaśniła, jak jej tożsamość pokolenia Z umożliwiła jej dokonanie zmian dzięki „Girls in Aerospace”.

Program GIA Aerospace Connection

W 2022 roku Fundacja rozpoczęła program mentorski GIA Aerospace Connect, który już wywiera ogromny wpływ na dziewczęta i zachęca się do zajęcia się naukami STEAM. Ponad setka licealistów i studentów została połączona z profesjonalistami w branży aerokosmicznej. W Programie wzięła udział m.in. dr Anna Chrobry.

Po ugruntowaniu silnej obecności „Girls in Aerospace” w Stanach Zjednoczonych jestem zdeterminowana, aby rozszerzyć naszą pracę na młode kobiety w Polsce. Współpracując z wpływowymi polskimi postaciami, takimi jak dr Anna Chrobry, planujemy w najbliższych miesiącach nowe inicjatywy stworzone z myślą o polskich dziewczynach – dodaje Karolina.

Więcej informacji o Karolinie można dowiedzieć się z jej oficjalnego profilu na Linkedin

Osoby, które chcą zaangażować się w działalność Girls in Aerospace, mogą się dołączyć, klikając w link lub wchodząc na Girls in Aerospace PL.  

Logo Fundacji GIA

Dr Anna Chrobry, która wzięła udział w programie mentorskim GIA Aerospace Connect, skomentowała to następująco:
Żyjemy w świecie rządzonym przez różne technologie, w tym także kosmiczne, a opór przed nimi nie ma sensu, ponieważ wcześniej czy później niemal każdy skorzysta z nawigacji GPS czy Google Maps. A dodatkowo przy okazji ich opracowywania, tworzymy rzeczy codziennego użytku np. słuchawki bezprzewodowe, USG czy koc termiczny. Potrzebujemy więcej wiedzy z fizyki, chemii i innych dziedzin STEM, aby osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju The United Nations Sustainable Development Goals (UN SDGs) i poradzić sobie z tymi globalnymi wyzwaniami, które wpływają na nasze życie, tj. zanieczyszczenie wody i powietrza, czy cyfrowe wykluczenie. Potrzebujemy więcej młodych ludzi, a szczególnie więcej młodych kobiet, aby wybrali STEM jako swoją karierę, gdyż pomoże to im w osiągnięciu różnych standardów sukcesu, w tym w zdobyciu pieniędzy i sławy”.

Mentoring nazywam romantycznie: dmuchanie w skrzydła przyszłych generacji tutaj na Ziemi i poza nią” – dodaje dr Anna Chrobry.

Źródło: Karolina Dubiel, Anna Chrobry

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Foto: Karolina Dubiel (archiwum własne)

Reklama