Jakie są możliwości rozwoju kariery w sektorze kosmicznym? Czym jest budowanie marki osobistej? Które umiejętności warto rozwijać, by zarządzać projektami kosmicznymi? Co to znaczy prowadzić duży, międzynarodowy program kosmiczny? Centrum Nauki Kopernik zaprasza 8 marca młodzież z klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty online o karierze w sektorze kosmicznym i streaming spotkania z ekspertkami w Planetarium.
Galaktyka kobiet to cykl spotkań organizowanych w ramach programu ESERO-Polska, tworzonego w Centrum Nauki Kopernik. Innowacyjne firmy oraz instytuty badawcze wciąż szukają młodych osób, które potrafią krytycznie myśleć, są kreatywne i nie boją się wyzwań. Tam znajdują pracę nie tylko astrofizycy badający bliski i odległy Wszechświat, astrobiolodzy szukający życia na innych planetach czy inżynierowie-konstruktorzy pojazdów kosmicznych. Potrzebne są też programistki, projektantki aplikacji w najnowszych technologiach, analityczki i inne specjalistki w różnych dziedzinach: psychologii, medycynie, geologii planetarnej czy energetyce przyszłości.
Zapisy na warsztaty dla młodzieży „Kariera w sektorze kosmicznym”
-
8.00 – 10.30 warsztaty online https://forms.office.com/e/AS3rim1NSN
-
11.00 – 13.30 warsztaty online https://forms.office.com/e/XYVkGDeah3
-
14.00 – 16.30 warsztaty stacjonarne https://forms.office.com/e/tB3PaKztV4
Zgłoszenia na stacjonarne spotkanie w Planetarium:
-
16.30 – 20.00 spotkanie w Planetarium https://forms.office.com/e/iTagVvASnY
Uwaga! dla wszystkich osób, które nie mogą przyjechać do Warszawy na spotkanie stacjonarne, zorganizowany będzie streaming od 17.00 do 18.00 na FB oraz kanale YouTube CNK. Trzy niezwykłe badaczki pracujące w branży kosmicznej będą mówić o wytrwałości w dążeniu do celu, wyborze drogi życiowej oraz sukcesach (a czasem i porażkach) odnoszonych podczas pracy w zawodach, które według stereotypowego myślenia wciąż często pozostają domeną mężczyzn.
Tegoroczne prelegentki
Prof. dr hab. Hanna Rothkaehl – naukowczyni związana z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, jedna z najważniejszych postaci polskich i europejskich badań kosmosu. Dzięki niej Polska bierze udział w startującej w kwietniu 2023 flagowej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – JUICE, której celem jest badanie lodowych księżyców Jowisza. Profesor Rothkaehl pełni funkcję Principal Investigator – kierownika projektu badawczego „Comet Interceptor”. To wyjątkowo brawurowa misja ESA, stawiająca sobie za cel upolowanie komety spoza Układu Słonecznego i dokładne jej zbadanie.
Justyna Pelc – inżynierka zainteresowana komunikacją i nowymi technologiami. Zawodowo pełni rolę Head of Community w firmie DAC.digital. Pasjonatka tematyki kosmicznej, ma na koncie wiele projektów w tym obszarze, nagradzanych w międzynarodowych konkursach. Przewodnicząca Stowarzyszenia Innspace, Dyrektor ds. strategii w Space Robotics Society, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego oraz jurorka i mentorka w wielu konkursach i hackathonach o tematyce kosmicznej i robotycznej.
Dr Ilona Wojtkiewicz – absolwentka studiów Executive MBA oraz studiów podyplomowych z zarządzania przestrzenią kosmiczną w Szkole Głównej Handlowej. Obecnie, w firmie Integrated Solutions (Grupa Orange), odpowiada za sprzedaż i relacje biznesowe z instytucjami tworzącymi międzynarodowy sektor kosmiczny. Prowadziła wykłady w Akademii Sztuki Wojennej, dotyczące m.in. zarządzania projektami lotniczymi, przywództwa i negocjacji. Wcześniej była Dyrektorem ds. rozwoju biznesu w Sener Polska i Airbus Polska oraz Dyrektorem Biura Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.
Uwaga! Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się wcześniej zarejestrować.
Czytaj więcej:
Źródło: ESERO
Opracowanie: Elżbieta Kuligowska