Przejdź do treści

Galaktyka odległa o 13 miliardów lat świetlnych

Galaktyka z8_GND_5296 z przesunięciu ku czerwieni z = 7,51
Międzynarodowy zespół astronomów odkrył galaktykę o przesunięciu ku czerwieni z = 7,51. Wynik ten plasuje ją na podium wśród galaktyk z potwierdzonymi odległościami. O wynikach badań napisało czasopismo "Nature".

Naukowcy przeprowadzili przegląd spektroskopowy kilkudziesięciu wybranych galaktyk o przesunięciach ku czerwieni większych niż 6,5. Grupę wyselekcjonowano na podstawie pomiarów 100 tysięcy galaktyk odkrytych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a (HST) w ramach projektu CANDELS. Przegląd CANDELS otrzymał rekordowo dużo czasu obserwacyjnego na HST, bo aż miesiąc. Po wyselekcjonowaniu na podstawie barw galaktyk potencjalnie najdalszych, astronomowie przeprowadzili obserwacje spektroskopowe przy użyciu teleskopu Keck I o średnicy 10 metrów.

Udało się znaleźć obiekt odległy o ponad 13 miliardów lat świetlnych od nas, z przesunięciem ku czerwieni wynoszącym z = 7,51. Oznacza to, że widzimy go takim, jaki był 700 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Galaktyka ta nosi oznaczenie z8_GND_5296.

Galaktyka z8_GND_5296 wykazuje niesamowicie duże tempo tworzenia gwiazd, na poziomie 150 razy większym niż tempo procesów gwiazdotwórczych w naszej Drodze Mlecznej. Obiekt udało się zaobserwować także w podczerwieni, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Spitzera. W ten sposób oszacowano ilość zjonizowanego tlenu zawartego w galaktyce.

W zespole kierowanym przez Stevena Finkelsteina z University of Texas w Austin byli głównie uczeni ze Stanów Zjednoczonych, ale także z Izraela i Włoch.

Według odkrywców z8_GND_5296 jest najdalszą znaną galaktyką, do której dystans został potwierdzony. Jeśli jednak zajrzymy do wcześniejszych publikacji w "Nature", to w roku 2010 dla galaktyki UDFy-38135539 wyznaczono spektroskopowo przesunięcie ku czerwieni z = 8,6. Są też kandydatki na jeszcze dalsze galaktyki, odkryte za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, o czym informowała NASA, w ich przypadku jednak brak potwierdzenie odległości za pomocą obserwacji spektroskopowych.

Więcej informacji:

Zdjęcie:
Zdjęcie z przeglądu CANDELS prowadzonego przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. W ramce obiekt z8_GND_5296, który jest jedną z najdalszych znanych galaktyk (z=7,51). Źródło: V. Tilvi, Texas A&M University; S.L. Finkelstein, University of Texas at Austin; C. Papovich, Texas A&M University; CANDELS Team oraz Hubble Space Telescope/NASA.
Reklama