Przejdź do treści
Dodane przez czart - 08 Maj 2016
Galileo Masters 2016 - witryna polskiej edycji konkursu
Do końca czerwca 2016 r. można zgłaszać swoje pomysły na aplikacje, urządzenia lub technologie wykorzystujące nawigację satelitarną. Aktualnie trwa nabór zgłoszeń w polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2016. Można wygrać nagrody i uzyskać pomoc w realizacji swoich pomysłów.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), czyli Europejski Konkurs Nawigacji Satelitarnej, znany bardziej jako Galileo Masters, jest organizowany od 2004 w poszczególnych krajach przy wsparciu m.in. Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Komisji Europejskiej. Można zgłosić swój pomysł na aplikację, urządzenie, bądź technologię wykorzystującą nawigację satelitarną i wygrać atrakcyjne nagrody. Zwycięzca wyłonionych spośród laureatów regionalnych otrzyma 20 tysięcy euro, a łączna pula nagród w konkursie wynosi aż milion euro. Konkurs organizowany jest co roku, a edycja Galileo Masters 2016 trwa od 1 kwietnia do 30 czerwca 2016 r.

Konkurs przeznaczony jest dla osób mających innowacyjne pomysły na praktyczne wykorzystanie nawigacji satelitarnej, w życiu codziennym, w biznesie, w transporcie, w różnych dziedzinach gospodarki. Mogą zgłaszać się zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz instytuty badawczo-rozwojowe.

"Przemysł i sektor kosmiczny jest jednym z tych, na które rząd zwraca szczególna uwagę. We współpracy z Polską Agencją Kosmiczną przygotowujemy program wsparcia. Jesteśmy przekonani, że inwestowanie w ten sektor może stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki i może stać się swego rodzaju polską marką. Mamy nadzieję, że dzięki tego typu konkursom będziemy mogli budować tę markę" powiedziała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Europa buduje własny system nawigacji satelitarnej o nazwie Galileo. Niedawno Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała o włączeniu do niego kolejnych dwóch satelitów (łącznie działa obecnie 12 satelitów), a w maju nastąpi wystrzelenie następnych. System europejski różni się od pozostałych systemów nawigacji satelitarnej, np. amerykańskiego GPS, czy rosyjskiego GLONASS, tym że z założenia jest cywilny.

"Obecnie rynek praktycznego wykorzystania nawigacji satelitarnej bardzo dynamicznie rozwija się na całym świecie. Europa jest jednym z liderów. Jednak w Polsce wciąż nie jest to intensywnie rozwijana dziedzina m.in. dlatego organizujemy ten konkurs" powiedział dr Krzysztof Kanawka, prezes firmy Blue Dot Solutions, który zajmuje się organizacją polskiej edycji konkursu Galileo Masters 2016.

"Wszystkie statystyki pokazują, że za kilka, kilkanaście lat, każdy z nas będzie korzystał z więcej niż jednego urządzenia związanego z nawigacją satelitarną. Warto, aby część z rozwiązań dotyczących nawigacji satelitarnej powstała w Polsce" dodał Kanawka

Konkurs Galileo Masters ma właśnie zachęcać do rozwoju praktycznych zastosowań nawigacji satelitarnej i pomóc w poszukiwaniu innowacji w tej dziedzinie.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 5 maja 2016 r. w Warszawie w Ministerstwie Rozwoju, nie tylko poinformowano o rozpoczęciu konkursu Galileo Masters, ale także o otwarciu naboru do akceleratora kosmicznego Space3.ac, o czym napiszemy wkrótce w osobnej wiadomości.

Zachęcamy także od przeczytania wywiadu pt. "Jak zostać mistrzem nawigacji satelitarnej" z dr Krzysztofem Kanawką, który przeprowadziliśmy w Warszawie.

Więcej informacji: