Przejdź do treści

Globalny Internet z kosmosu od firmy OneWeb - koniec pierwszej fazy budowy sieci

start

Firma OneWeb zakończyła pierwszą fazę budowy swojej telekomunikacyjnej megakonstelacji. W udanym locie indyjska rakieta LVM3 wyniosła na orbitę 36 nowych satelitów spółki.

Rakieta LVM3 (znana kiedyś pod nazwą GSLV Mk.III) wystartowała z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan 26 marca 2023 r. o 5.30 rano czasu polskiego. Lot przebiegł na wszystkich etapach prawidłowo i niecałe 20 minut po starcie rozpoczął się proces wypuszczania wszystkich 36 satelitów na wstępnej orbicie. Stąd po serii weryfikacji odpalą swój własny napęd jonowy aby znaleźć się na docelowej orbicie polarnej o wysokości 1200 km.

Jeszcze tego samego dnia po starcie Główny Dyrektor Techniczny OneWeb Neil Masterson potwierdził nawiązanie komunikacji z każdym z wysłanych w tej misji satelitów.


O misji OneWeb 18

OneWeb to sieć satelitów telekomunikacyjnych, dostarczających usługę dostępu do Internetu o wysokiej przepustowości i niskich opóźnieniach dla komercyjnych klientów instytucjonalnych i sektora publicznego. System jest zarządzany przez rząd brytyjski, firmę Eutelsat i fundusz inwestycyjny Bharti Enterprises. Wkrótce OneWeb ma zostać wchłonięty w ramach fuzji przez europejskiego giganta telekomunikacyjnego Eutelsat.

Każdy z satelitów OneWeb pierwszej generacji waży 147 kg. Statki powstają w oparciu o platformę satelitarną Arrow, produkowaną przez spółkę OneWeb Satellites wraz z firmą Airbus. Ładunek telekomunikacyjny satelitów to po dwie anteny pasma Ku i Ka. Pasmo Ku służy do komunikacji satelitów z odbiorcami, a anteny pasma Ka pozwalają na łączenie się ze stacjami naziemnymi.  Każdy z nich ma działać przez 7 lat.

img
Oficjalne logo misji OneWeb 18. Źródło: OneWeb.

Była to już 18. misja poświęcona budowie sieci. Większość lotów z satelitami tego systemu wykonywała rosyjska rakieta Sojuz. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała jednak zerwanie kontraktu. Spółka OneWeb nie odzyskała nawet od Rosjan 36 satelitów, które w lutym 2022 r. były przygotowywane do lotu na terenie kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie.

Aby dokończyć budowę konstelacji spółka zwróciła się do indyjskiej agencji kosmicznej ISRO oraz amerykańskiej firmy SpaceX. Do tej pory wykonano 3 loty z satelitami OneWeb za pomocą rakiety Falcon 9, a opisywana tutaj misja jest drugą realizowaną przez indyjską rakietę LVM3.

oneweb
Satelity misji OneWeb 18 przygotowywane w ładowni rakiety LVM3. Źródło: ISRO/OneWeb.

Po tym starcie OneWeb dysponuje już liczbą 618 działających satelitów, co przekracza deklarowany próg 588 statków, który ma umożliwiać zasięg globalny sieci. Już więc nawet część satelitów z tego lotu wejdzie w skład zapasowej puli, na wypadek awarii którychś z pracujących w tej chwili dla sieci satelitów. W planach w maju jest jeszcze jeden start z 15 zapasowymi satelitami OneWeb na rakiecie Falcon 9. W tym locie zadebiutuje też testowy satelita OneWeb dla planowanej w przyszłości sieci 2. generacji.

To najważniejszy kamień milowy w historii OneWeb, gdyż osiągamy liczbę satelitów potrzebnych do globalnego zasięgu sieci – powiedział Neil Masterson, dyrektor generalny OneWeb. Przez wiele lat konsekwentnie realizowaliśmy nasze zobowiązanie dostarczenia sieci zapewniającej łączność dla naszych klientów i społeczności, które jej najbardziej potrzebują. Dzięki tej misji, zrealizowanej przez nas zespół oraz partnerów z agencji ISRO, zrealizowaliśmy nasz główny cel.

System OneWeb jest już dostępny w wielu lokalizacjach, ale pełnoskalową usługę na całym świecie spółka planuje rozpocząć w ostatnim kwartale 2023 r.

 

 

 

Więcej informacji:

 

Na podstawie: OneWeb/ISRO/SN

Opracował: Rafał Grabiański

 

Na zdjęciu: Rakieta LVM3 startująca z satelitami misji OneWeb 18. Źródło: ISRO.

 

Reklama