Przejdź do treści

„Globe at Night 2021” w Astrobazie Rypin

„Globe at Night 2021”

Koordynatorzy Astrobazy Rypin zapraszają do wzięcia udziału w akacji obserwacji gwiazdozbioru Orion w ramach międzynarodowego projektu „Globe at Night” w dniach 4-13 stycznia 2021.

Koordynatorzy Astrobazy Rypin w osobach Marlena Kudła i Marek Murawski zgłosili Astrobazę do międzynarodowego projektu „Globe at Night”, który odbędzie się w dniach 4-13 stycznia 2021 roku. Tematem styczniowych obserwacji jest gwiazdozbiór Oriona.

W projekcie może wziąć udział i dokonać obserwacji każda osoba, która wyśle swoje zgłoszenie na adres astrobaza@o2.pl do dnia 4 stycznia 2021 r. Zwrotnie zainteresowani dostaną instrukcję i wyjaśnienie, jak dokonuje się obserwacji. „Nie jest to trudne” – zachęcają koordynatorzy.

Każdy, kto zostanie zarejestrowany wysyła wynik obserwacji i jego miejsce, a koordynatorzy Astrobazy Rypin zamieszczą te wyniki w ogólnoświatowej bazie danych.

Celem projektu jest obserwacja i odnotowanie najsłabszych widocznych gwiazd w celu zmierzenia zanieczyszczenia światłem w danym miejscu, poprzez zlokalizowanie i obserwację gwiazdozbioru Oriona.

W „zabawie” mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, nie tylko z Rypina.

Kilka słów o projekcie „Globe at Night”

Program Globe at Night jest międzynarodową kampanią obywatelsko-naukową, która istnieje już 14 lat. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wpływu zanieczyszczenia światłem poprzez zachęcanie ludzi do mierzenia jasności nocnego nieba i przedstawiania swoich obserwacji za pomocą komputera lub smartfona. Ponieważ zanieczyszczenie światłem zagraża nie tylko naszemu „prawu do światła gwiazd”, ale może wpływać negatywnie na zużycie energii, dziką przyrodę i nawet ludzkie zdrowie.

W ciągu ostatnich 14 lat w ramach projektu przeprowadzono ponad 200,000 pomiarów w 180 krajach na całym świecie, co czyni projekt „Globe at Night” najbardziej udaną kampanią uświadamiającą zanieczyszczenie światłem do tej pory!

Co obserwujemy w roku 2021?

To zależy, czy jesteśmy na półkuli północnej czy południowej. Dla półkuli północnej obserwacje gwiazdozbiorów kształtują się następująco:

 • 4-23 stycznia 2021 – Orion
 • 3–12 luty 2021 – Orion
 • 5–14 marzec 2021 – Orion i Lew
 • 3–12 kwiecień 2021 – Lew
 • 2–11 maj 2021 – Wolarz
 • 1–10 czerwiec 2021 – Herkules
 • 30 czerwca – 9 lipca 2021 – Herkules
 • 30 lipiec – 8 sierpnia 2021 – Łabędź
 • 29 sierpnia – 7 września 2021 – Łabędź
 • 27 września – 6 października 2021 – Pegaz
 • 27 października – 5 listopada 2021 – Perseusz
 • 25 listopada – 4 grudnia 2021 – Perseusz

Jeśli ktoś chce sprawdzić, co obserwują ludzie na półkuli południowej, to może zajrzeć na stronę projektu.

Jak przeprowadzić obserwacje – 6 łatwych kroków

 1. W czasie trwania kampanii należy wyjść na zewnątrz ponad godzinę po zachodzie słońca (20:00-22:00 czasu lokalnego). Księżyc nie powinien być w górze. Niech oczy przyzwyczają się do ciemności na 10 minut przed pierwszą obserwacją.
 2. Użyj aplikacji „Nocne niebo” w telefonie, aby znaleźć obserwowaną konstelację z miejsca, w którym się znajdujesz.
 3. Przejdź do strony raportu Globe at Night https://www.globeatnight.org/webapp/, aby rozpocząć wprowadzanie pomiarów. Upewnij się, że korzystasz z „wersji nocnej”
 4. W przypadku smartfona aplikacja automatycznie wprowadzi datę, godzinę i lokalizację (szerokość/długość geograficzną). W przeciwnym razie wpisz je samodzielnie. Aby określić lokalizację, wpisz adres ulicy najbliżej miejsca twojej obserwacji wraz z miastem, prowincją (województwem) i krajem.
 5. Wybierz mapę gwiazd, która najbardziej przypomina to, co widzisz w swojej konstelacji. To znaczy, jaka jest najsłabsza gwiazda, którą możesz zobaczyć na niebie i znaleźć na mapie?
 6. Wybierz stopień zachmurzenia w momencie obserwacji, a następnie kliknij przycisk „PRZEŚLIJ DANE”.

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Astrobaza Rypin, Globe at Night

 

Reklama