Głosowanie na nazwę nibyksiężyca Ziemi jest oficjalnie otwarte
Ponad 40 panelistów z całego świata przejrzało przeszło 2700 zgłoszeń z 96 krajów. Znamy już finalistów (wśród nich zgłoszenie z Polski) i teraz Wasza kolej, aby wyłonić zwycięzcę. Głosowanie na nową nazwę nibyksiężyca trwa do 1 stycznia 2025 r.
Konkurs Name a Quasi-Moon! jest inicjatywą Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU) oraz podcastu naukowego Radiolab. Organizatorzy zachęcają w nim do wyboru nazwy dla jednego z nibyksiężyców (quasi-księżyców, kwaziksiężyców) Ziemi, obecnie znanego jako (164207) 2004 GU9.
W ramach pierwszego etapu konkursu każdy mieszkaniec Ziemi miał możliwość zgłoszenia propozycji nazwy (wraz z krótkim uzasadnieniem). Następnie z ponad 2700 zaakceptowanych zgłoszeń zaproszeni paneliści podczas burzliwej dyskusji zawęzili listę finalistów, która została jeszcze zweryfikowana przez IAU i przedstawicieli różnych kultur.
Teraz rozpoczął się ostatni etap konkursu, czyli głosowanie internautów, które potrwa do 1 stycznia 2025 r. Zwycięska nazwa stanie się oficjalną dla tego obiektu i będzie ogłoszona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w styczniu 2025 roku w Bulletin of the IAU Working Group for Small Body Nomenclature (WGSBN).
Do finału przeszło 7 propozycji:
- Bakunawa
- Cardea
- Ehaema
- Enkidu
- Ótr
- Tarriaksuk
- Tecciztecatl
Zagłosuj teraz! Jedna osoba może oddać jeden głos.
Więcej:
- Oficjalna strona konkursu Name a Quasi-Moon!
- Finałowa lista nazw nibyksiężyca z opisami
- Panel sędziowski
Opracowanie: Magda Maszewska.
Źródło: Radiolab
Na ilustracji: Grafika konkursowa. Źródło: Radiolab