Głosowanie na Planetarium Niebo Prusa w Siedlcach

Planetarium Niebo Prusa przy I LO w Siedlcach.

Dziś jest ostatni dzień głosowania na Planetarium Niebo Prusa w Budżecie Obywatelskim miasta Siedlce na 2020 rok. Pracownicy planetarium oraz członkowie Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomii trzymają kciuki za powodzenie głosowania.

W Budżecie Obywatelskim miasta Siedlce na 2020 rok jest 10 projektów, zgłoszonych przez mieszkańców, na które można głosować. W głosowaniu może wziąć udział każdy mieszkaniec miasta. Do przyznania jest 10 punktów. Można je rozłożyć na wszystkie projekty lub przyznać jednemu. Miłośnicy obserwacji nieba z Siedlec zachęcają do oddawania 10 punktów na 4 projekt, czyli Planetarium Niebo Prusa. Głosować można tradycyjnie – za pomocą kart do głosowania, przesyłanych na adres Urzędu Miasta Siedlce – oraz elektronicznie. Głosowanie zaczęło się 23 sierpnia 2019 roku i kończy się dziś o północy.

Projekt zgłosił Sławomir Miernicki, nauczyciel fizyki w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa oraz koordynator planetarium. Szacowany koszt inwestycji – 200 000 zł – obejmuje zakup projektorów do planetarium oraz oprogramowania i sprzętu komputerowego.

Celem realizacji projektu jest pokazanie mieszkańcom miasta, w szczególności młodzieży, tajników mechaniki nieba, planet i innych ciał niebieskich za pomocą zaawansowanego technicznie cyfrowego i interaktywnego ogólnodostępnego planetarium, w którym będą odbywać się pokazy/lekcje astronomiczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z przedszkoli, szkół oraz różnych instytucji. Zajęcia, prowadzone nieodpłatnie, są promocją astronomii i cieszą się bardzo dużą popularnością. Rozszerzenie oferty o nowe możliwości wyświetlania i projekcji obrazu wkomponowuje się w koncepcję upowszechniania wiedzy astronomicznej, połączonej z działaniami praktycznymi. Realizacja zadania będzie stanowić ciekawą formę spędzania wolnego czasu i poszerzy ofertę kulturalną miasta. Dzięki zastosowanym nowoczesnym technologiom multimedialnym uczestnicy seansów będą odnosić wrażenie zanurzenia się w obserwowanych, na co dzień niedostępnych, światach. Gwiazdy w mieście giną w świetle ulicznych latarni, neonów i reflektorach aut. Planetarium oferuje coś o wiele lepszego.

Planetarium Niebo Prusa powstało w 2016 roku (otwarcie miało miejsce 26 września) w starej części liceum ogólnokształcącego przy ul. Floriańskiej 10, jako czwarte przyszkolne planetarium w Polsce. Jego powstanie jest zasługą Sławomira Miernickiego, członków Siedleckiego Towarzystwa Miłośników Astronomiii oraz dyrektora I LO im. Bolesława Prusa – Andrzeja Kopca.

Trzymamy kciuki za powodzenie głosowania.

Opracował: Paweł Z. Grochowalski

Źródło: Planetarium Niebo Prusa