Granty od IAU na warsztaty dla nauczycieli

Warsztaty

Do końca lutego Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) przyjmuje wnioski o dofinansowanie organizacji warsztatów dla nauczycieli w ramach Open Astronomy Schools (OAU), jednej z inicjatyw z okazji akcji IAU100.

IAU100 to szereg projektów organizowanych w roku 2019 z okazji stulecia Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Jednym z nich jest Open Astronomy Schools (OAU) skierowany do nauczycieli.

W ramach Open Astronomy Schools będą m.in. organizowane warsztaty dla nauczycieli. Takie warsztaty powinny:

• dotyczyć podstawowych zagadnień astronomicznych,
  • obejmować przynajmniej jeden z głównych tematów IAU100 (Nowe światy - czy jesteśmy sami?, 100 lat od obserwacji zaćmienia Słońca potwierdzających ogólną teorię względności, naturalne i kulturowe dziedzictwo astronomii, astronomia dla osób wykluczonych),
  • mieć w programie przynajmniej trzy rodzaje aktywności (takie jak obserwacje nieba gołym okiem lub przez małe instrumenty astronomiczne, zajęcia praktyczne, nowe technologie, teleskopy robotyczne i wyszukiwanie danych),
  • dotyczyć metodologii skupiających się na uczniach,
  • odpowiadać przynajmniej jednemu celowi zrównoważonego rozwoju z listy ONZ,
  • być zorganizowane w roku 2019.

Organizatorzy warsztatów mogą zgłaszać je do Międzynarodowej Unii Astronomicznej. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania do 500 euro dla danego projektu. Środki te powinny zostać spożytkowane na materiały dla uczestników warsztatów i dofinansowanie kosztów dojazdu nauczycieli. Termin składania wniosków grantowych mija 28 lutego 2019 r. o godz. 23:59 polskiego czasu. Decyzja o dofinansowaniu zostanie podjęta przez IAU w marcu.

Niezależnie od wniosków o dofinansowanie, przez cały rok organizatorzy warsztatów dla nauczycieli mogą zgłaszać je do IAU. Po akceptacji przez IAU, umożliwi to wystawienie uczestnikom warsztatów oficjalnego certyfikatu Open Astronomy Schools.

Autor: Krzysztof Czart

Źródło: IAU

Na zdjęciu:

Przykład warsztatów dotyczących astronomii. Fot.: IAU.