Przejdź do treści

Gwałtowne burze kształtują powierzchnię Tytana

Tytan to jedyne ciało niebieskie w Układzie Słonecznym oprócz naszej planety, na którym znajdują się rzeki, jeziora, morza i oceany. Najnowsze badania wykazały, że oprócz zbiorników na powierzchni, opady płynnego metanu również mają duże znaczenie w formowaniu pokrywy lodowej największego księżyca Saturna.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego twierdzą, że powodzie metanu sprowadzane przez gwałtowne burze występują na Tytanie dużo częściej niż dotąd przypuszczano. Mogą one nawet w dużym stopniu zmieniać strukturę powierzchni tego księżyca.

Obieg metanu na Tytanie jest zadziwiająco podobny do cykli zachodzących w ziemskiej hydrosferze. Oprócz znajdujących się na powierzchni zbiorników i rzek, ten księżyc ma również chmury w atmosferze oraz, często intensywne, deszcze i burze. Według najnowszych badań duże ilości opadów mogą zalewać części powierzchni i tym samym rzeźbić jej lodową strukturę. Mimo, że metanowe burze występują na Tytanie rzadziej niż raz na 1 jego rok (29,5 ziemskiego roku), jest to częściej niż do tej pory sądzili naukowcy. 

“Wydawałoby się, że takie zjawiska występowałyby co tysiąc lat, nie częściej” – mówi doktor Jonathan Mitchell z UCLA i jeden z autorów badań. “To dość zaskakujące. Najgwałtowniejsze burze metanowe, jakie przewiduje nasz model klimatyczny przynoszą ze sobą ponad 300 milimetrów deszczu dziennie, co przypomina sytuację z tego lata kiedy huragan Harvey uderzył w Houston”. 

Podobnie jak na Ziemi, powodzie towarzyszące burzom na Tytanie niosą ze sobą osady, które osiadają na nizinach księżyca w kształcie wachlarza. Takie formy geologiczne nazywane są stożkami napływowymi. Obecność tego rodzaju stożków na Tytanie zaobserwowała podczas przelotów sonda Cassini, która zakończyła swoją misję 15 września. Seulgi Moon, współtwórca badań, twierdzi, że podobna sytuacja może mieć również miejsce na Marsie, gdzie też występują duże stożki napływowe.

Według naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego stożki znajdują się głównie pomiędzy 50 a 80 stopniem szerokości geograficznej, blisko centralnych części północnej i południowej półkuli księżyca. 

Fakt występowania stożków napływowych na Tytanie sugeruje, że to ciało niebieskie wykazuje miejscowe zmienności opadów. Naukowcy twierdzą, że tamtejsze burze powstają z powodu różnic pomiędzy wilgotnymi i chłodniejszymi rejonami na wyższych szerokościach geograficznych, a suchymi i cieplejszymi warunkami panującymi na niższych szerokościach, podobnie jak dzieje się to na Ziemi.

 

Źródło: UCLA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: metanowe chmury na Tytanie. Źródło: NASA.
 

Reklama