Przejdź do treści

H-IIA startuje z satelitą szpiegowskim IGS-5

Z kosmodromu Tanegashima w południowej Japonii wystartowała dziś po raz drugi w tym roku rakieta H-IIA. Tym razem wyniosła na orbitę satelitę szpiegowskiego IGS-5, przeznaczonego głównie do śledzenia ruchów wojska chińskiego i północnokoreańskiego.

O ładunku


Nie są znane techniczne szczegóły wyniesionego satelity. Wiadomo, że jest to już szósty radarowy satelita zwiadowczy Japonii. Został wyposażony w radar przenikający chmury, umożliwiający obserwację obiektów zarówno w dzień jak i w nocy. Radar ma prawdopodobnie rozdzielczość 1 metra.

Japonia rozpoczęła program rozpoznawczych satelitów na przełomie XX i XXI wieku, głównie z powodu rozwoju technologii balistycznych w Korei Północnej. Wysłany dzisiaj satelita jest częścią programu zarządzanego przez Narodowe Centrum Wywiadu Satelitarnego Japonii, które raportuje bezpośrednio dla japońskiego rządu.

Relacja ze startu


Start nastąpił w piątek o 2:20 w nocy według czasu polskiego. 53-metrowa rakieta od razu po starcie zaczęła kierować się w stronę południową. Po 1 minucie i 48 sekundach lotu od dolnego członu odłączyły się rakiety pomocnicze.

Podsumowanie


Był to 33. start rakiety H-IIA w jej historii. Dla Japonii był to już 3. start rakiety orbitalnej w 2017 roku, jednak dopiero drugi udany. W połowie stycznia nieudany debiut zaliczyła, mająca zostać najmniejszą rakietą orbitalną świata SS-520-4.

Następny start rakiety będzie miał również charakter wojskowy. 18 marca ma polecieć amerykańska Delta IV M z satelitą komunikacyjnym dla wojska WGS 9.

Źródło: SpaceflightNow

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Start rakiety H-IIA z sondą Akatsuki z 20 maja 2010 roku. Źródło: Narita Masashiro.

Reklama