Przejdź do treści

H-IIA wynosi na orbitę wojskowego satelitę JDRS-1

img

Z kosmodromu Tanegashima w Japonii wystartowała rakieta H-IIA, wynosząc na orbitę wojskowego satelitę telekomunikacyjnego JDRS-1.

Rakieta H-IIA wzniosła się w powietrze 29 listopada o 8:25 czasu polskiego. System występował w konfiguracji 202 z dwiema rakietami pomocniczymi SRB-A3 na paliwo stałe. Cały lot przebiegł pomyślnie i po pracy pierwszego i drugiego stopnia rakieta z ładunkiem znalazły się najpierw na orbicie wstępnej, a potem po dodatkowym odpaleniu górnego stopnia na transferowej orbicie do orbity geostacjonarnej.


O ładunku

Ładunkiem misji był japoński telekomunikacyjny satelita wojskowy Japanese Data Relay Satellite (JDRS-1). Statek ma pośredniczyć w komunikacji między bazami naziemnymi, a satelitami szpiegowskimi serii IGS oraz satelitami naukowymi agencji kosmicznej JAXA.

Satelita został wyposażony w sprzęt komunikacyjny do transmisji w paśmie radiowym Ka oraz w komunikacyjny system laserowy LUCAS.


Podsumowanie

Był to 4. lot japońskiej rakiety w 2020 roku i 42. start rakiety H-IIA od czasu jej debiutu w 2001 roku. Japonia rozwija następcę rakiet serii H-II - rakietę H3, która ma zadebiutować w 2021 roku. H3 ma zastąpić rakiety H-IIA i H-IIB, czyli będzie wykorzystywana zarówno do wynoszenia różnych misji na orbity LEO, GTO oraz do wynoszenia nowej generacji statków towarowych HTV do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

 

Na podstawie: MHI/SpaceNews/NSF

Opracował: Rafał Grabiański

 

Więcej informacji:

 

 

Na zdjęciu: Rakieta H-IIA startująca z misją JDRS-1. Źródło: NVS.

 

 


 

Reklama