Przejdź do treści

H3 umieszcza na orbicie satelitę radarowego ALOS-4

img

Japońska rakieta H3 w swoim trzecim locie wysłała na orbitę dużego satelitę obserwacji Ziemi ALOS-4.

Start odbył się z kosmodromu Tanegashima. Najnowszy ciężki system nośny Japonii wystartował 1 lipca o 5:06 rano czasu polskiego. Lot przebiegł pomyślnie i już po kilkunastu minutach górny stopień rakiety wypuścił satelitę na orbicie heliosynchronicznej o wysokości 6300 km.

ALOS 4 (Advanced Land Observation Satellite 4) to następca wysłanego w 2014 r. satelity ALOS 2. Statek jest wyposażony w radar syntetycznej apertury SAR działający w paśmie L. Ulepszony w stosunku do poprzednika radar ma umożliwiać obserwacje w rozdzielczości do 3 m/px jednocześnie pasa o szerokości do 200 km. W trybie spotlight statek będzie w stanie zobrazować obszar 35 km x 35 km z rozdzielczością nawet 1 m/px.

Za pomocą satelity będą wykonywane obserwacje obszarów zniszczonych przez klęski żywiołowe (monitorowanie przemieszczeń lądu), śledzenie przemieszczeń magmy, badania środowiskowe (obserwacje lasów, wód) oraz monitorowanie uszkodzeń infrastruktury. Na satelicie umieszczono też odbiornik systemu śledzenia i identyfikacji statków morskich AIS.

Satelitę zbudowały zakłady Mitsubishi Electric Corporation na zlecenie japońskiej agencji kosmicznej JAXA. Razem z paliwem i ładunkiem użytecznym statek waży około 3 t i jego przewidywany czas użytkowania to 7 lat.

Rakieta H3, na której poleciał ten satelita to najnowsza japońska ciężka rakieta nośna. Zastąpi serię rakiet HII użytkowanych w Japonii przez ponad 20 lat. Debiut rakiety w 2023 r. się nie powiódł, ale już drugi start 17 lutego 2024 r. przebiegł prawidłowo. W 2024 r. do tej pory wykonano 123 udane starty rakiet orbitalnych.

 

 

Opracowanie: Rafał Grabiański

Na podstawie: JAXA

 

Na zdjęciu: Wizja satelity ALOS-4 na orbicie. Źródło: JAXA.
 

Reklama