Przejdź do treści

Halo słoneczne nie tak trudne do uchwycenia

Halo słoneczne. Zdjecie wykonane smartphonem. Zaskakujące jest, że używając mało profesjonalnego sprzętu do zdjęć nieba, naświetliły się  słońca poboczne.  Zdjęcie zrobione 3 kwietnia 2013 w Springfield, Missouri (USA). Fot. Andrzej Baran
Zdjęcie wykonane smartphonem wprost z reki,  więc słońca poboczne mogły sie nie naświetlić, a jednak! Zdjęcie zrobione 3 kwietnia 2013 w Springfield, Missouri (USA).

Halo jest zjawiskiem optycznym wystepujacym w atmosferze ziemskiej i obserwowane wokół tarczy Słońca lub Księżyca. W tym przypadku to halo słoneczne 22 stopni (mniejsze), które jest świetlistym pierścieniem wraz ze słońcami pobocznymi (po lewej i prawej stronie) oraz łukiem stycznym (u góry). Zjawisko jest wywołane załamaniem światla na kryształkach lodu oraz odbiciem w ich wnętrzach, które wystepują w chmurach wysokich, zwłaszcza cirrusach zawierajacych krysztalki lodu. Z tego powodu najdogoniejsze warunki do obserwacji halo występują podczas zimnych dni lub w klimacie polarnym, subpolarnym lub umiarkowanym chłodnym.
 
Najczęściej obserwować można małe halo, czyli krąg na niebie o promieniu kątowym 22°; wielkie halo - krąg o promieniu 46° - jest niezwykle rzadko widoczne.

Halo słoneczne w wikipedii

 

Źródło: Andrzej Baran

Na zdjęciu: Halo słoneczne. Zdjecie wykonane smartphonem. Zaskakujące jest, że używając mało profesjonalnego sprzętu do zdjęć nieba, naświetliły się  słońca poboczne.  Zdjęcie zrobione 3 kwietnia 2013 w Springfield, Missouri (USA). Fot. Andrzej Baran

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama