Przejdź do treści

Hera - europejska misja do asteroidy

img

Hera  europejska misja do asteroidy Didymos, której planowany na 2023 rok start będzie pierwszym lotem do podwójnego rozłącznego układu asteroid i pierwszymi odwiedzinami na asteroidzie o tak niewielkich rozmiarach.

Didymos to asteroida o średnicy 780 m – jest to więc trzecia najmniejsza asteroida, która zostanie odwiedzona przez statek kosmiczny. Mniejsze są tylko Itokawa (350 m), którą badała japońska sonda Hayabusa, oraz Bennu (500 m), która jest obecnie badana przez amerykańską sondę OSIRIS-REx. Wokół Didymosa krąży jednak roboczo nazwany satelita Didymoon, który mierzy zaledwie 160 m.

To właśnie za sprawą tej niewielkiej asteroidy misja ma w programie pierwszy w historii test obrony planetarnej. W 2022 roku NASA planuje wykonać kontrolowane zderzenie z Didymoon za pomocą sondy DART. Naukowcy chcą sprawdzić, na ile będą w stanie zmienić orbitę obiektu w wyniku uderzenia. Kilka lat później, bo w 2026 roku, ślady zderzenia zostaną zbadane przez europejską misję. Zebrane dane pozwolą przygotować skuteczną obronę naszej planety, gdy zajdzie taka konieczność.

Didymoon jest świetnym obiektem dla takich testów zmian orbity – asteroida nie jest wystarczająco duża, by łatwo ją śledzić, ale też nie na tyle mała, by w większości spłonąć w atmosferze. To najniebezpieczniejsze z naszego punktu widzenia asteroidy. Układ Didymos-Didymoon daje także wgląd w powstawanie tego typu układów podwójnych, które stanowią około 15% znanych asteroid.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) planuje razem z próbnikiem wysłać dwa niewielkie satelity standardu CubeSat, które wylądują na asteroidzie. Za przykładem lądownika NASA InSight, któremu z powodzeniem towarzyszyły satelity tego typu, para CubeSatów misji Hera może dostarczyć ciekawych danych na temat asteroidy z bliższej perspektywy. Razem z Herą do asteroid polecą: szwedzko-fińsko-czesko-niemiecki satelita APEX oraz duński Juventas.

Opracowanie: Rafał Grabiański

Źródło: ESA

Więcej informacji:

Na zdjęciu: Wizja artystyczna misji Hera do podwójnej asteroidy Didymos. Źródło: ESA.

Reklama