Przejdź do treści

Historia zabawek kosmicznych w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielscach - wystawa kosmicznych zabawek

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach otworzyło mini wystawę pt. „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…”, która pozwoli zwiedzającym na podróż w czasie i w przestrzeni! Na ekspozycji zaprezentowane zostały zabawki kosmiczne ze zbiorów Muzeum od lat 60. do dziś.

Planetochod (lata 70/80. XX w.), Rakieta Cosmos - 189 (lata 60. XX w.), Wahadłowiec „Columbia” (lata 80. XX w.), Łazik wykonany przez Pana Zaradnego (2020 r.) i inne kosmiczne zabawki można obejrzeć na mini wystawie pt. „Dawno, dawno temu w odległej galaktyce…” w holu Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach od 29 października do 31 grudnia 2020 r..

Autorką i kuratorem wystawy jest Katarzyna Hodurek-Kiek. Celem wystawy jest poznanie  historii zabawek kosmicznych i ich największych producentów. Zwiedzający dowiedzą się również wielu ciekawostek na temat czasu i okoliczności pojawienia się pierwszych zabawek kosmicznych na rynku zabawkarskim, zapoznają się z ewolucją wyglądu tych zabawek i poznają szereg informacji na temat historii pierwszych lotów kosmicznych.

Każdy odwiedzający wystawę otrzyma od Muzeum przepis na to, jak stworzyć swoją własną galaktykę w słoiku, Natomiast osoby chętne na „dalszą galaktyczną podróż w czasie” Muzeum zaprasza też na stałą wystawę „Zatkało kakao? Kreatywny przemysł zabawkarski i dzieciństwo w PRL-u”, na której można zobaczyć pozostałą część zbiorów kosmicznych oraz przeczytać artykuły z „Płomyczka”, które zawierają fotografie z Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym i jak do tej pory jedynym Polakiem - który odbył lot w kosmos w 1978 roku.

Kilka słów o historii Muzeum

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach ma już 41 lat. Pierwotnie jednostka nosiła nazwę Muzeum Zabawkarstwa i powstała 1 grudnia 1979 jako część Krajowego Związku Spółdzielni Zabawkarskich (KZSZ), który koordynował działalność ponad 80% producentów zabawek w Polsce (m.in.: Spółdzielnię „Palart” z Wrocławia, „Galanterię Drzewną” z Mrągowa, „Spójnię” i „Prozapol” z Łodzi, spółdzielnie: „Estetykę”, „Światowid” i „Unię” z Warszawy, „Bajkę” z Lublina, Spółdzielnie Pracy: „Gromadę”, „Precyzję” i „Świętokrzyską” z Kielc). Od chwili powstania Muzeum stanowiło zaplecze badawczo-rozwojowe dla producentów i projektantów zabawek. W ograniczonym stopniu zajmowało się działalnością wystawienniczą i gromadzeniem eksponatów muzealnych, gdyż nie pozwalały na to możliwości lokalowe. W tym czasie Muzeum korzystało z gościny Muzeum Narodowego, zajmując w budynku przy placu Partyzantów (obecnie Rynek) jedną niewielką salę. Pierwszą samodzielną siedzibą Muzeum stał się od 1 czerwca 1982 roku zabytkowy spichlerz zbożowy przy ulicy Zamkowej w Kielcach. 9 marca 2006 r. ulega zmianie nazwa placówki na Muzeum Zabawek i Zabawy. A  1 czerwca 2006 następuje oficjalne otwarcie nowej, aktualnej siedziby Muzeum przy pl. Wolności 2.

Źródło: Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Oprac. Paweł Z. Grochowalski

Zdjęcia: Malwina Sikora

Reklama