Przejdź do treści

Horseshoe Bay w Teksasie kolejnym miejscem ochrony ciemnego nieba

Zachód Słońca nad Horseshoe Bay

Teksańska miejscowość otrzymała miano Międzynarodowej Społeczności Ciemnego Nieba, przez co stała się dziewiątym tego typu obszarem w Stanach Zjednoczonych i dwunastym na całym świecie (pozostałe trzy znajdują się w Kanadzie, Szkocji i na Wyspach Normandzkich).

Horseshoe Bay jest małym miasteczkiem, z liczbą ludności nie przekraczającą czterech tysięcy, położonym osiemdziesiąt kilometrów na północny-zachód od dwumilionowej aglomeracji Austin. Średnia wieku mieszkańców tej kameralnej miejscowości wynosi ok. 66 lat, tj. jest niemal dwa razy wyższa niż średnia dla całego stanu Teksas (34 lata). Taka sytuacja demograficzna ma bezpośredni związek z popularnością miasta jako raju dla emerytów. Ciepły klimat, gwiaździste niebo, brak korków i wielkomiejskiego zanieczyszczenia sprawiają, że starsze osoby chętnie przeprowadzają się do Horseshoe Bay, zwłaszcza, że wokół jest mnóstwo terenów rekreacyjnych.

Miejscowi działacze postanowili zadbać o naturalnie ciemne niebo nad miastem i dokonali modernizacji miejskiej sieci oświetleniowej. Przeprowadzili również kampanię edukacyjną wśród mieszkańców, mającą na celu zwiększenie poparcia wśród lokalnej społeczności dla pomysłów zmierzających do zachowania walorów ciemnego nieba, traktowanego jako ważny element jakości życia w Horseshoe Bay.

Obecnie w mieście nie ma oświetlenia ulicznego, z wyjątkiem miejsc gdzie jest ono konieczne ze względów bezpieczeństwa. Nie ma również wielkich centrów handlowych z oświetlonymi parkingami ani szkół z boiskami wyposażonymi w infrastrukturę oświetleniową. Miasto prowadzi również program informacyjny dla mieszkańców oraz deweloperów, w którym kładziony jest nacisk na stosowanie rozwiązań minimalizujących emisję zanieczyszczenia świetlnego z prywatnych posesji.

Starania działaczy i mieszkańców Horseshoe Bay zostały wczoraj (19 listopada) nagrodzone przez Międzynarodowy Związek Ciemnego Nieba (International Dark-Sky Association) przyznaniem statusu Międzynarodowej Społeczności Ciemnego Nieba. Jedyną miejscowością w Polsce, która mogłaby się starać o podobny status jest Sopotnia Wielka na Żywiecczyźnie. Od kilkunastu lat miejscowi działacze Stowarzyszenia POLARIS - OPP starają się modernizować oświetlenie uliczne i promować proekologiczne postawy wśród mieszkańców miejscowości w celu minimalizacji skutków zanieczyszczenia sztucznym światłem.

Więcej informacji:

Opracowanie:
Grzegorz Iwanicki

Źródło:
IDA

Na ilustracji: Zachód Słońca nad Horseshoe Bay. Źródło: courtesy of the City of Horseshoe Bay.