Przejdź do treści

Hubble 3D w kinach

Plakat filmu

Od 17 września w kinach IMAX w  Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu i Łodzi można obejrzeć kanadyjski film trójwymiarowy "Hubble 3D".

W maju 2009 r. odbyła się piąta i ostatnia misja serwisowa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Załoga STS-125 zabrała na pokład promu "Atlantis" prócz spektografu, żyroskopów, interferometru i innych ważnych urządzeń dla HST również kamerę 3D.

Dzięki tym nagraniom, zdjęciom z poprzednich misji (łącznie z już archiwalnymi ujęciami tuż po wyniesienia teleskopu na orbitę) oraz wielomiesięcznej pracy grafików komouterowych i specjalistów od obróbki danych widz może oglądać życie w Kosmosie w trzech wymiarach. W 3D widać codzienne życie astronautów, wyjścia w otwartą przestrzeń kosmiczna jak również Układ Słoneczny, gwiazdy, galaktyki i inne obiekty astronomiczne fotografowane przez Teleskop Hubble'a.

Ten sam reżyser Toni Myers w 2002 r. stworzył również obraz w technice 3D pt. "Stacja Kosmiczna 3D". 9 września w warszawskim IMAXie odbył się przedpremierowy pokazu "Hubble 3D" Film dostał pozytywne recenzje - tak dotyczące coraz bardziej popularnych w kinie efektów 3D, jak i walorów artystycznych i edukacyjnych.

Film trwa 45 min. Premiera światowa odbyła się w 19 marcu 2010.

Obejrzyj zwiastun filmowy

 

Źródło: Karolina Zawada

Na ilustracji: Plakat filmu

(Tekst ukazał się pierwotnie w serwisie Orion, którego zasoby zostały włączone do portalu Urania)

Reklama